Kotlety mielone

Menu » Kotlety mielone

40 dkg cielęciny mielonej dietetycznej, 4 dkg sera Kotlety cielęce 691 szwajcarskiego (4 plastry), 4 dkg tłuszczu, 2 dkg mąki, mielone Z Serem sól Mięso osolić, dokładnie wyrobić ręką na gładką masę, podzielić na 4 części, uformować 4 kotlety, które przeciąć na połowy i przełożyć W plastrami sera, dokładnie docisnąć i wyrównać brzegi, otoczyć w mące i usmażyć na gorącym tłuszczu (po 3-5 minut z każdej strony). Podawać na gorąco z zielonym groszkiem konserwowym. Czas wykonania potrawy około 30 minut.

70 dkg cielęciny z kością (górka), 30 dkg makaronu fabrycznego (rurki, kolanka), 5 dkg tłuszczu do smażenia, 2 dkg tłuszczu do makaronu, 1 łyżka siekanej zielonej pietruszki sos pomidorowy. 3 dkg tłuszczu, 3 dkg mąki, 6 dkg koncentratu pomidorowego, wywar, sól, cukier, kwasek cytrynowy, 1/8 I śmietany panierunek: 10 dkg sera tylżyckiego, edamskiego lub trapistów, 2-3 łyżki mleka, 1 jajo, sól, 6 dkg tartej bułki

Mięso opłukać, osączyć, odrąbać kości z kręgosłupa z ościstymi wyrostkami, obrać z powięzi i podzielić wzdłuż żeber na kotlety, krając mięso co 2-3 żebra. Przy każdym kotlecie zostawić po 1 kostce żebrowej, z której oskrobać błonki i resztki mięsa na długości około 2---3 cm od końca. Kotlety pobić niezbyt silnie tłuczkiem zwilzonym w wodzie na płaty grubości około 1 cm. Obwody kotletów ponadcinać w kilku miejscach, aby w czasie smażenia nie kurczyły się, a po usmażeniu były równe. Za pomocą tłuczka i noża nadać kotletom kształt owalny, wyrównać brzegi i powierzchnię. Przygotować panierunek. Ser zetrzeć na tarce o drobnych otworach, zmieszać z rozmąconym jajem i mlekiem na dość gęstą, lecz płynną masę. Przygotowane kotlety osolić, zanurzyć w masie serowej, osączyć, otaczać w tartej bułce. Kotlety na powierzchni i bokach wyrównać nożem. Panierowane kotlety zaraz smażyć na rozgrzanym tłuszczu z 2 stron na rumiano. Dosmażyć na brzegu płyty lub włożyć do piekarnika na 10 minut. Ugotować makaron (wg przepisu 368), odcedzić, przelać gorącą wodą, wymieszać z 2 dkg tłuszczu. Przyrządzić sos: tłuszcz stopić, dodać mąkę, zasmażyć, rozprowadzić 1,4 I zimnego wywaru z gotowania zupy, zagotować, dodać rozrzedzony wywarem koncentrat pomidorowy, osolić, ocukrzyć, dodać do smaku sok z cytryny lub kwasek cytrynowy, połączyć ze śmietaną. Ugotowany makaron ułożyć na okrągłym półmisku, na nim ułożyć kotlety, oblać gęstym sosem pomidorowym. Z wierzchu posypać siekaną zieloną pietruszką.