Co wybrać: wegetarianizm, czy weganizm ?

Czym jest dla mnie schabowy ? Smacznym kąskiem, czy kawałkiem umęczonej zwierzyny? Podstawowe pytanie, które zadają sobie każdego dnia tysiące ludzi na całym świecie chcący zmienić coś w swojej diecie. Mamy wybór. Możemy spożywać mięso, nabiał itd. lub zrezygnować ze spożywania niektórych produktów. Sposobem na zmianę nawyków żywieniowych jest wegetarianizm, bądź weganizm.

Wegetarianizm jest to świadome wykluczenie z diety mięsa, a także ryb i owoców morza. Nie jest wegetarianinem ta osoba, która dopuszcza do swej diety ryby, owoce morza, lub drób. Wegetarianizm propaguje nie zjadanie żadnej istoty czującej i żyjącej. Taka ryba też żyje, czuje, umiera i ląduje na talerzu – podobnie jak kurczak, cielątko, czy tucznik. Nie można więc być wegetarianinem tak trochę, tak w połowie. Albo się nim jest całkowicie, albo się nim nie jest. Nie ma niczego po środku.

Wegetarianinem, podobnie jak i weganinem można zostać z powodów ekologicznych, zdrowotnych, ekonomicznych, bądź pobudek moralnych. Idea wegetarianizmu wywodzi się z Indii i jest dość stara, gdyż sięga aż II tysiąclecia przed naszą erą.