Ciekawe zastosowania skórki bananowej

Zdjęcie z: dary-prirody.su

Dobra wiadomość dla wszystkich miłośników bananów. Okazuje się, że wyrzucenie skórki od banana to po prostu marnotrawstwo! Z powodzeniem można go stosować nie tylko w gospodarstwie domowym, ale również do celów kosmetycznych. Skórki bananowe są bogate w wiele składników odżywczych i węglowodanów. Posiada wysoką zawartość witamin B6, B12, magnezu i potasu. Okazuje się, że zawartość cukru jest najwyższa, gdy skórka banana staje się czarna.

Skórki bananów zawierają również związki bioaktywne, takie jak flawonoidy, garbniki, flobataniny, alkaloidy, glikozydy i terpenoidy. Te biologicznie czynne związki mają działanie przeciwutleniające, przeciwcukrzycowe, przeciwzapalne i antybiotykowe.

Interesują Cię niezwykłe zastosowania odpadów bananowych? Mogą cię zaskoczyć!

1. Aby wybielić zęby wystarczy przetrzeć je wewnętrzną stroną peelingu. Procedura trwa kilka minut.

2. Enzymy zawarte w bananach doskonale odżywiają skórę. Nie musisz robić żadnej mieszanki, wystarczy rozprowadzić peeling na twarzy, odczekać chwilę i umyć się. Peeling zawiera dużą ilość potasu, żelaza, magnezu oraz witamin z grupy B, A i C, dzięki czemu przeciwdziała starzeniu się skóry.

Z tartej skórki banana, ogórka i mango można przygotować nawilżający, pożywny kleik. Powinien być nakładany na suche obszary skóry.

3. Aby zmniejszyć podrażnienia i swędzenie skóry po ukąszeniach komarów wystarczy przetrzeć uszkodzoną skórę w uszkodzonym miejscu.

4. Peelingi bananowe mogą pozbyć się niechcianych brodawek. Wystarczy przymocować do nich wnętrze skórki i zabandażować bandażem. Ten opatrunek należy zmieniać codziennie. To samo należy zrobić w przypadku drzazgi. Enzymy zawarte w peelingu wnikają w skórę i powodują, że drzazga przesuwa się w kierunku ujścia uszkodzonego naskórka.

5. Peeling jest doskonałym źródłem cynku, który pomaga w walce z trądzikiem. Pocieranie skóry twarzy tuż przed snem złagodzi bolesne objawy. Rezultat będzie zauważalny po tygodniu użytkowania.

6. Peeling nałożony na świeży siniak sprawi, że zniknie on szybciej.

7. Zmieszając peeling z niewielką ilością wody, uzyskuje się odżywczą maskę do włosów, którą należy trzymać na włosach przez 30 minut. Kawałki skórki można włożyć do butelki z szamponem. Dzięki powstałemu produktowi siwe i cienkie włosy nabiorą blasku i objętości u nasady oraz staną się bardziej elastyczne.

8. Skórki od bananów są bogatym źródłem zestryfikowanych kwasów tłuszczowych, które pomagają w leczeniu takich problemów, jak egzema i łuszczyca. Peeling nałożony na dotknięte obszary skóry nawilży je i zmniejszy swędzenie.

9. Dzięki woskowi owocowemu można odnowić galanterię skórzaną. Wyblakłe rękawiczki, buty lub kurtka będą świecić po potarciu skórką od banana.

10. Podobnie jak w przypadku galanterii skórzanej, skórki bananowe świetnie nadają się do polerowania drewnianych mebli. Wypoleruj meble skórą, wytrzyj miękką szmatką i zapomnij o chemikaliach.

11. Sztućce srebrne można również polerować ze skórką.

12. Posiekana skórka, zakopana pod krzakami, np. Różami, na głębokości kilku centymetrów, odstraszy mszyce. Skórkę można zbierać poza sezonem – suszyć, aw sezonie – namoczyć w wodzie.

13. Ponieważ skórka banana jest bogata w minerały (potas, magnez, fosfor, azot i wapń), nawóz z niej wykonany będzie stymulował wzrost i kwitnienie roślin. Możesz go dodać do kompostu lub po prostu zakopać w ziemi, w miejscach, w których planujesz sadzić.

14. Skórka przyciąga owady – zarówno pożądane – motyle, jak i niechciane – muchy. Muszki owocówki są taką plagą, której trudno się pozbyć, a ignorowany problem nasila się wielokrotnie. Zamiast kupować środek odstraszający muchy, powinieneś wypróbować domowy środek, aby się ich pozbyć. Włożyć pokrojoną w plastry skórkę banana do woreczka, umieścić w widocznym miejscu, zabandażować otwór. Przebij widelcem kilka miejsc. Zapach gnijącej skórki przyciągnie muchy do wnętrza torby, z której nie będą mogły się wydostać.

Tak, rzeczywiście, nie tylko muchy gromadzą się na skórce. Miłośnicy motyli mogą skorzystać z tej metody wabienia owadów w ogrodzie oczywiście bez użycia torby.

15. Skórka banana umieszczona w karmniku stanie się pożywnym pokarmem dla ptaków.

16. Pocieranie skórek bananów o liście roślin domowych sprawi, że będą błyszczące i czyste.

17. Skórka banana jest bogata w potas, który pozytywnie wpływa na rośliny – wzmacnia je, dzięki czemu szybciej rosną i kwitną. Ze skórki warto zrobić regenerującą odżywkę do podlewania kwiatów. Włożyć skórkę do pojemnika, zalać wodą i odczekać tydzień. Po tym czasie klimatyzator będzie gotowy do użytku.

18. Mielone skórki bananów mogą być używane do usuwania metali ciężkich z wody.

19. Dzięki zawartości etylenu skórka przyspiesza dojrzewanie innych owoców i warzyw. Jeśli kupiłeś zbyt twarde awokado lub mango, przykryj je skórką od banana. Po dniu owoce będą nadawać się do spożycia.

Julia Wisniewski
Julia Wisniewski
Rate author