Czy istnieje alergia na zimno

Czy istnieje alergia na zimno? Wiele osób narzeka, że ​​przy mroźnej pogodzie pojawiają się wysypki skórne, zaczerwienienia i szereg innych nieprzyjemnych wrażeń. Ale czy jest to spowodowane przeziębieniem, czy przyczyną tych objawów jest coś zupełnie innego?

Czy istnieje alergia na zimno?

uczulenie na zimno, uczulenie na przeziębienie rąk, uczulenie na objawy przeziębienia, uczulenie na przyczyny przeziębienia, czy występuje alergia na przeziębienie, czy jest uczulenie na przeziębienie, jak leczyć alergię na przeziębienie, reakcja skórna na zimno, wysypka przeziębienie, jak objawy alergii na zimno, pokrzywka na zimno, jak leczyć alergię na zimno, leki przeciwhistaminowe, pokrzywka, pokrzywka przeziębienie, pokrzywka przeziębienie, tabletki na alergię na zimno

Alergie na zimno istnieją i są nazywane pokrzywką na zimno. W większości przypadków występuje w wieku młodzieńczym i młodzieńczym. 

Pokrzywka zimna to alergiczna reakcja skóry na niską temperaturę, która objawia się 5-10 minut po ekspozycji na zimno. Może wystąpić w temperaturze -4 ° C i niższej. 

Pokrzywka zimna występuje u niektórych osób po przebywaniu na świeżym powietrzu w chłodne dni, po przebywaniu w słabo ogrzewanym pomieszczeniu, po kąpieli w chłodnej wodzie, w basenie, w łazience lub pod prysznicem oraz w wyniku spożywania zimnych potraw i napojów. 

Zwykle reakcja na zimno trwa od 1 do 2 godzin i ustępuje samoistnie. Jednak w kilku przypadkach alergia ta może być skomplikowana i prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. 

Alergolodzy twierdzą, że około 5% całej populacji planety cierpi na zimną pokrzywkę. Należy również zauważyć, że odchylenie to u większości ludzi ustępuje samoistnie, kilka tygodni lub miesięcy po pierwszej manifestacji. Ale u około 50% pacjentów reakcje skórne na zimno ustępują w ciągu 5 lat. 

Jakie są objawy pokrzywki i jak nie mylić jej z innymi chorobami?

Alergia na zimno: objawy i ich klasyfikacja

 

Objawy pokrzywki przeziębienia dzielą się na dwie grupy: nie zagrażające życiu i ciężkie, wymagające natychmiastowej pomocy lekarskiej. Pierwsza grupa może odejść w ciągu kilku godzin samodzielnie, a do leczenia drugiego typu objawów konieczna jest terapia lekowa.

Jak objawia się alergia na zimno, której objawy nie zagrażają życiu? Lista możliwych znaków:

 • obrzęk i zaczerwienienie w miejscu narażenia na zimno;
 • swędzące blizny na dotkniętym obszarze skóry;
 • pieczenie skóry, gdy ciało jest rozgrzane;
 • obrzęk skóry w miejscu kontaktu z zimnem;
 • wzrost temperatury;
 • ból głowy, zawroty głowy;
 • ból stawu;
 • zmęczenie. 

Ciężkie objawy pokrzywki przeziębienia, które wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej, mogą obejmować:

 • wstrząs anafilaktyczny (ostra reakcja alergiczna);
 • trudności w oddychaniu, świszczący oddech;
 • obrzęk języka i gardła;
 • palpitacje serca;
 • spadek ciśnienia krwi;
 • półomdlały. 

Jeśli nie zapewnisz terminowej pomocy pacjentowi z poważnymi objawami, może to prowadzić do negatywnych konsekwencji. 

Alergia na zimno: przyczyny

 

Przyczyna alergii na zimno na dłoniach, twarzy lub innych częściach ciała nie jest w pełni poznana. Na ten temat toczy się debata wśród naukowców i lekarzy i nie mogą oni podjąć jednomyślnej decyzji.

Przypuszczalne przyczyny reakcji skórnych na zimno:

 • choroby autoimmunologiczne;
 • choroba zakaźna;
 • ospa wietrzna;
 • Wirusowe zapalenie wątroby;
 • ugryzienia owadów;
 • przyjmowanie niektórych leków;
 • rak krwi. 

Niektórzy eksperci dodają również do tej listy czynniki dziedziczne. W wyniku dziedziczenia genetycznego po 30 minutach lub dłużej może pojawić się zimna wysypka. Jednak nie wszyscy naukowcy zgadzają się ze stwierdzeniem, że zimna pokrzywka jest przenoszona z rodziców na dzieci. 

Tylko wykwalifikowany lekarz może postawić dokładną diagnozę – alergię na przeziębienie. Dlatego jeśli zauważysz, że na skórze pojawiają się zaczerwienienia, wysypki i swędzące blizny podczas mroźnej pogody, musisz zasięgnąć porady specjalisty. 

Zwykle diagnoza tej choroby polega na tym, że lekarz nakłada kawałek lodu w plastikowej torbie na skórę pacjenta i patrzy na reakcję. Jeśli po kilku minutach na skórze pojawi się wysypka, zaczerwienienie, najprawdopodobniej pacjent ma pokrzywkę na zimno. Oddaje się również krew w celu potwierdzenia diagnozy.   

Jak leczyć alergię na zimno?

uczulenie na zimno, uczulenie na przeziębienie rąk, uczulenie na objawy przeziębienia, uczulenie na przyczyny przeziębienia, czy występuje alergia na przeziębienie, czy jest uczulenie na przeziębienie, jak leczyć alergię na przeziębienie, reakcja skórna na zimno, wysypka przeziębienie, jak objawy alergii na zimno, pokrzywka na zimno, jak leczyć alergię na zimno, leki przeciwhistaminowe, pokrzywka, pokrzywka przeziębienie, pokrzywka przeziębienie, tabletki na alergię na zimno

Przed leczeniem alergii na przeziębienie należy udać się do alergologa lub dermatologa. Specjalista dokona dokładnej diagnozy i przepisze przebieg skutecznego leczenia. Z reguły polega na przyjmowaniu leków przeciwhistaminowych. 

Tabletki przeciwalergiczne na zimno należy przyjmować ściśle według zaleceń iw dawkach przepisanych indywidualnie dla każdego pacjenta. W skrajnych przypadkach, gdy reakcja jest ciężka (wstrząs anafilaktyczny), dożylnie wstrzykuje się adrenalinę. 

Jeśli wiesz, że masz alergię na przeziębienie, ale chcesz uniknąć jej objawów, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

 1. Pływaj i pływaj tylko w ciepłej wodzie. Należy unikać zimnych pryszniców, nie kąpać się w zimnym morzu lub basenie z niską temperaturą wody. 
 2. Zimą i podczas chłodniejszych miesięcy w roku noś ciepłą odzież i staraj się jak najmniej wystawiać skórę na działanie niskich temperatur. Nie zaleca się długich spacerów na zewnątrz w temperaturze minus 4 ° C lub niższej.
 3. Nie pij zimnych napojów o temperaturze poniżej 20-24 ° C. A także nie powinieneś używać koktajli lodowych.
 4. Unikaj lodów i innych mrożonych smakołyków w zimnych porach roku. 
 5. Przestrzegaj indywidualnych zaleceń lekarza specjalisty.

Pamiętaj, że pokrzywka na zimno występuje tylko u 5% osób, więc nie spiesz się, aby zdiagnozować u siebie alergię na zimno. A jeśli wystąpią jakiekolwiek reakcje skórne, skontaktuj się z alergologiem.

Czy wiesz, jak wybrać skuteczne leki przeciwhistaminowe i nie żałujesz swojego wyboru. Przeczytaj na blogu o rodzajach i działaniu leków przeciwhistaminowych oraz o tym, jak wybrać skuteczny lek przeciwalergiczny dla różnych grup wiekowych . 

Julia Wisniewski
Julia Wisniewski
Rate author