Czy potrzebujesz toniku do twarzy

„Oczyszczamy, tonizujemy, nawilżamy” – tę zasadę, jak mantrę, powtarzają blogerki kosmetyczne i kosmetyczki. Ale jeśli wszystko jest intuicyjne, jeśli chodzi o pierwszy i ostatni punkt, drugi pozostawia pytania. Do czego służy tonik do twarzy i dlaczego warto tonizować skórę? Postaramy się udzielić odpowiedzi.

Jak działa tonik do twarzy

Tonik do twarzy spełnia 3 ważne funkcje:

1. Tonik – ostatni etap oczyszczania skóry

Wyobraźmy sobie zwykły wieczorny rytuał: zmywałeś makijaż wodą micelarną, mlekiem lub po prostu wilgotnymi chusteczkami. Po – przemyć pianką lub żelem w celu oczyszczenia skóry. Myślisz, że Twoja skóra jest idealnie czysta?

Przeprowadź eksperyment – po umyciu wytrzyj twarz tonikiem i spójrz na wacik. Na pewno znajdziesz na nim resztki makijażu.

Głównym zadaniem toniku jest całkowite oczyszczenie twarzy z zanieczyszczeń.

2. Tonik przywraca równowagę pH skóry

Woda z kranu jest często szorstka, a stosowany środek myjący może działać agresywnie na skórę, zaburzając jej równowagę kwasowo-zasadową.

Co to znaczy?

Jeśli skóra jest napięta, nieustannie czujesz suchość – równowaga pH jest zaburzona, jest w niej więcej alkaliów. Przy zwiększonej kwasowości sytuacja się zmienia – skóra staje się tłusta, pojawia się stan zapalny.

Zadaniem toniku jest przywrócenie równowagi kwasowo-zasadowej, a nawet przybliżenie suchej lub tłustej skóry do normalnej.

3. Tonik przygotowuje skórę do kolejnego etapu pielęgnacji

Krem, którego używasz jako ostatni etap pielęgnacji skóry, będzie lepiej działał na skórę, jeśli najpierw użyjesz toniku.

W końcu on:

  • Oczyścił skórę z pozostałych zanieczyszczeń;
  • Przywrócona równowaga pH.

Po tym czasie aktywne składniki kremu lub serum będą działać skuteczniej.

Kto powinien używać toniku do twarzy

Jeśli chcesz rozwiązać jakiś problem ze swoją skórą, musisz zastosować tonik jako obowiązkową i stałą pielęgnację.

Komu pokazano tonik?

1. Właściciele suchej skóry.

Czy cierpisz na ciągłe uczucie ściągnięcia i łuszczenia się skóry? Tonik nawilżający może pomóc w rozwiązaniu tego problemu. Zwykle obejmuje to kwas hialuronowy, różne oleje, aloes. Tonik nawilżający pomoże również zwalczyć zmiany związane z wiekiem.

2. Osoby o tłustej skórze.

Dobrze dobrany tonik pomoże pozbyć się trwałego połysku w strefie w kształcie litery T. I nie musi być na bazie alkoholu. Nie zaleca się przesuszania skóry tłustej, w przeciwnym razie będzie ona odwodniona i zacznie produkować jeszcze więcej sebum. Wystarczy wybrać tonik, który zawiera składniki regulujące wydzielanie sebum. Na przykład cynk lub nagietek.

3. Dla skóry problematycznej.

Jeśli masz wysypkę na twarzy, trądzik, to wystarczy, że z zasady stosujesz tonik do skóry problemowej codziennie rano i wieczorem po umyciu. Jego aktywne składniki: kwas salicylowy, aloes, olejek z drzewa herbacianego, pomogą wysuszyć stany zapalne i oczyścić skórę.

Czy potrzebujesz toniku do twarzy

Kiedy możesz obejść się bez toniku

Jeśli nie masz oczywistych problemów ze skórą i masz szczęście, że masz normalny typ, tonik nie jest już koniecznością, ale tylko zalecanym lekarstwem.

Nie jesteś pewien, czy potrzebujesz toniku? Po prostu eksperymentuj: używaj go regularnie przez co najmniej dwa tygodnie. Jeśli zauważysz, że stan skóry się poprawił, kontynuuj. Jeśli nie zauważyłeś żadnych zmian, może to oznaczać:

  • Twoja skóra nie wymaga dodatkowej pielęgnacji;
  • Wybrałeś zły tonik, być może powinieneś użyć innego.
Julia Wisniewski
Julia Wisniewski
Rate author