Dlaczego hybrydowa lampa do manicure paznokci może wywołać raka skóry?

Dlaczego hybrydowa lampa do manicure paznokci może wywołać raka skóry?

Hybrydowa lampa do paznokci, która służy do utwardzania odpowiednich lakierów, aktywuje promieniowanie UVA – to samo promieniowanie, którego staramy się unikać latem, gdy jesteśmy na słońcu.

Hibridnaya_lampa_dlya_nogtey_1 Nie lubisz się opalać, unikać słońca z obawy przed rakiem skóry, a latem przed wyjściem z domu musisz nałożyć krem z filtrem? To jest wspaniałe! Ale jeśli jesteś fanem hybrydowych manicure, powinieneś wiedzieć, że hybrydowa lampa do suszenia paznokci używana do przedłużania paznokci działa tak samo jak promienie słoneczne. Więc jest możliwe, że zbyt częsty kontakt z nim może spowodować raka.
Lampy, jak słońce, są szkodliwe dla zdrowia…
Paznokcie malują i osuszają lakier, wkładając dłonie lub stopy pod specjalną lampę – tak jednym słowem można opisać manicure hybrydowy. I jest to drugi etap tego procesu, który rodzi wielkie pytania od dermatologów. Czego nie są zadowoleni z hybrydowej lampy do paznokci?

Chodzi o to, że to specjalne urządzenie oświetleniowe wykorzystuje promieniowanie UVA, które pomaga utwardzać lakier. Jest on odpowiedzialny za szybkie starzenie się skóry, pojawianie się plam barwnikowych i nowotworów. Oznacza to, że to, na co tak bardzo zwracamy uwagę w lecie, odpoczywając na plaży lub spacerując po mieście, dociera do nas… w salonie piękności.
Należy pamiętać, że promieniowanie UVA naraża Twoje ciało i fanów solarium. I tu warto pamiętać, że zostały one zakazane dla młodych ludzi poniżej 18 roku życia.

Czy takie zamówienie może w najbliższej przyszłości dotyczyć lamp hybrydowych do manicure z użyciem lakieru żelowego? Czy to promieniowanie jest silniejsze niż światło słoneczne? Od dawna wiadomo, że badania naukowe nie zawsze nadążają za technologią. Nowe urządzenia pojawiają się na świecie prawie co minutę i są masowo produkowane i szeroko stosowane, zanim naukowcy zdążą je dokładnie przestudiować. Często brak odpowiednich informacji wynika z braku danych, którymi dysponują naukowcy. Na przykład, kiedy e-papierosy pojawiły się na rynku, naukowcy musieli czekać co najmniej kilka lat, aby przekonać się, jak wpływają one na zdrowie konsumentów.
Wydaje się, że coś podobnego stało się z lampami do manicure, choć o ich potencjalnej szkodliwości dermatolodzy mówią od dawna. Przykład? W 2013 r. przeprowadzono dwa badania mające na celu sprawdzenie wpływu takich urządzeń na zdrowie człowieka. Jedna z nich została przeprowadzona w całości przez przedstawicieli branży kosmetycznej, bezpośrednio związanej z manicure i pedicure. Można się domyślać, do jakiego wniosku doprowadziły takie “obiektywne” badania.

Rok później przeprowadzono badanie, które wykazało, że promieniowanie lamp różniło się w zależności od producenta. Specjaliści następnie zademonstrowali jeden ciekawy szczegół: wystarczy skorzystać z “usług” takiej lampy 12 razy, aby uzyskać widoczne uszkodzenia oczu na skórze. Tym bardziej, że skóra rąk jest bardzo delikatnym miejscem na naszym ciele, szczególnie wrażliwym na wszelkie szkodliwe efekty.

Do dekoracji używamy hybrydowego manicure, jednak okazuje się, że działamy kosztem nie tylko naszego zdrowia, ale i piękna, do którego dążymy. To jest prawdziwy paradoks! Zwłaszcza, że wielu z nas często zmienia kolor manicure, a wspomniane powyżej 12 sesji pod hybrydową lampą do paznokci może zmieścić się tylko na sześć miesięcy – nie tak długo.
Dermatolodzy zwracają również uwagę, że bezpieczne stosowanie lamp żel-lakierniczych nie powinno trwać jednorazowo dłużej niż 8 minut, jednak w praktyce sesja trwa zazwyczaj dłużej: mistrzowie manicure chcą jak najlepiej naprawić lakier do paznokci klientki, tak aby była zadowolona z efektu.

Efekt promieniowania jest jeszcze większy!
gibridnaya_lampa_dlya_nogtey_2Intensywność promieniowania UVA generowanego przez lampy do paznokci (zarówno fluorescencyjne jak i LED) jest co najmniej 4 razy silniejsza od promieniowania UVA słońca – ostrzega dermatolog, dr Chris Adigan. Jak dotąd nie ma badań, które w jasny i jednoznaczny sposób wykazałyby, że lampy do suszenia lakieru żelowego są szkodliwe dla tych, które powodują raka skóry. Jednak lekarze zgadzają się, że takie badania nie są naprawdę konieczne. Wszakże wiadomo już, że istnieje związek pomiędzy onkologią a tego typu urządzeniami używanymi w salonach kosmetycznych (a ostatnio – w domu, bo lampy UVA można tanio kupić w internecie).

Czy mamy jakieś dowody na to, że lampy do manicure hybrydowego (wysychanie paznokci) wywołują raka? Nie. Ale czy wiemy, że ekspozycja na UVA wywołuje nowotwory złośliwe? Tak, mówi dr Chris Adigan.

Jak chronić ręce i skórę przed rakiem podczas manicure hybrydowego z żel-lakierem?
Oczywiście, radykalnym rozwiązaniem byłoby zaprzestanie plamienia paznokci w ten sposób. Jeśli jednak nie jesteś przygotowany na takie ofiary, musisz bezpiecznie chronić swoje ręce, gdy jesteś narażony na promieniowanie UVA w

Julia Wisniewski
Julia Wisniewski
Rate author