Dlaczego włosy szybko się przetłuszczają

Zgadzam się, to niesprawiedliwe, że niektórym ludziom włosy szybko stają się tłuste, dosłownie na drugi dzień po umyciu, podczas gdy inni mogą o tym nie myśleć przez tydzień. Dlaczego tak się dzieje? Czy to wszystko wina genetyki czy zaburzeń hormonalnych?

Teraz omówimy wszystkie przyczyny, oczywiste i nie takie.

Co to są włosy przetłuszczające się?

Włosy przetłuszczające się powstają w wyniku zwiększonej aktywności gruczołów łojowych znajdujących się w skórze. Wydzielają zbyt dużo sebum (sebum), które nieustannie oddziałuje na korzenie, powodując ich przetłuszczanie.

Główną funkcją gruczołów łojowych jest ochrona organizmu przed szkodliwymi mikroorganizmami poprzez wydzielanie wydzielin łojowych. Zapobiega wnikaniu bakterii i wirusów do komórek naskórka oraz nawilża ludzką skórę.

Dziewczyny są bardziej złożone niż faceci z powodu przetłuszczających się włosów, zwłaszcza jeśli loki są proste, a nie kręcone lub falowane. Ponieważ sebum łatwiej wpływa na proste włosy.

Trychologia zajmuje się problemem gruczołów łojowych głowy i innymi zagadnieniami dotyczącymi włosów . Ta nauka dzieli wszystkie włosy na 4 rodzaje: normalne, mieszane, tłuste i suche . Typ mieszany obejmuje włosy przetłuszczające się u nasady i suche na końcach.

Pamiętaj, każdy rodzaj włosów ma swoje własne produkty pielęgnacyjne. Jeśli idziesz do sklepu kupić szampon, który widziałeś w reklamie, i nie zwracasz uwagi na to, do czego służy, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie zadziała lub okaże się nieskuteczny.

Przyjrzyjmy się różnym przyczynom szybkiego przetłuszczania się włosów, z których pierwszą jest zaburzenie hormonalne.

włosy przetłuszczające się, włosy przetłuszczające się szybko, włosy szybko przetłuszczające się, włosy przetłuszczające się bardzo szybko, pielęgnacja włosów przetłuszczających się, włosy przetłuszczające się, włosy przetłuszczające się u nasady, przetłuszczające się włosy, przetłuszczające się włosy, szybko przetłuszczające się włosy u nastolatka, tłusty łojotok, łojotok skóry głowy

Tłuste włosy powodują: jak zmiany hormonalne wpływają na stan włosów? 

Pokwitanie

Kto nie cierpiał na niekończące się trądzik i przetłuszczające się włosy jako nastolatek? U 8 na 10 dziewcząt i chłopców gruczoły łojowe zaczynają intensywnie pracować w okresie dojrzewania [Verified source] (okres dojrzewania), co powoduje bardzo szybkie przetłuszczanie się włosów.

Przyczyna tkwi w zmianach hormonalnych w całym organizmie, zwiększających produkcję testosteronu i estrogenu, które pobudzają wydzielanie sebum. Z tego powodu nie tylko włosy stają się tłuste, ale także skóra staje się tłusta, pojawia się trądzik.

Ciąża

Włosy u nastolatków szybko rosną tłusto, ale dzieje się tak nie tylko u nich. Oprócz dojrzewania przyczyną mogą być zmiany hormonalne podczas ciąży, ponieważ wzrost poziomu estrogenów przyczynia się do aktywacji gruczołów łojowych. Jednak nie dotyczy to wszystkich kobiet w ciąży.

Jaka powinna być pielęgnacja przetłuszczających się włosów w ciąży ? Częste mycie ciepłą i gorącą wodą nie poprawi sytuacji, ponieważ ciepła woda przeciwnie, stymuluje aktywność gruczołów łojowych. Aby zredukować przetłuszczanie się włosów, możesz użyć produktów aptecznych: nagietka i oleju rycynowego lub umyć włosy wywarami z ziołami. Eksperci obejmują takie rośliny:

 • pokrzywy;
 • matka i macocha;
 • łopian;
 • Dziurawiec;
 • musztarda;
 • zbiór ziół (szyszki chmielowe, skrzyp polny, pokrzywa, podbiał).

Klimakterium

To czas, na który wszystkie kobiety z niecierpliwością czekają, ponieważ organizm przechodzi restrukturyzację , której towarzyszą różne negatywne objawy. Jednej z nich przypisuje się zwiększoną zawartość tłuszczu we włosach, ale wszystko jest indywidualne.

W okresie menopauzy dochodzi do niedoboru estrogenów i zmiany poziomu hormonów gonadotropowych. Takie procesy prowadzą do wzmożonej potliwości, a to z kolei przyczynia się do szybkiego przetłuszczania się włosów. U niektórych kobiet włosy zaczynają wypadać.

Zapobieganie menopauzie i łagodzenie jej objawów obejmują następujące metody:

 • terapia lekami zawierającymi estrogen, zgodnie z zaleceniami lekarza;
 • specjalnie opracowana dieta;
 • stosowanie witamin w postaci tabletek;
 • leczenie uzdrowiskowe;
 • ćwiczenia fizyczne.

Oprócz zmian hormonalnych stan psychiczny osoby może również wpływać na zdrowie włosów.

włosy przetłuszczające się, włosy przetłuszczające się szybko, włosy szybko przetłuszczające się, włosy przetłuszczające się bardzo szybko, pielęgnacja włosów przetłuszczających się, włosy przetłuszczające się, włosy przetłuszczające się u nasady, przetłuszczające się włosy, przetłuszczające się włosy, szybko przetłuszczające się włosy u nastolatka, tłusty łojotok, łojotok skóry głowy

Tłuste włosy w stresujących sytuacjach: dlaczego tak się dzieje?

W dzisiejszym rytmie życia niewielu udaje się zachować wewnętrzny spokój i uniknąć stresujących sytuacji. Stres nie opuszcza naszego organizmu bez pozostawiania śladu, prowadzi do skoku poziomu kortyzolu [sprawdzone źródło] , czyli innej nazwy hormonu stresu. Kortyzol aktywuje sebocyty (komórki wytwarzające sebum), a skóra głowy staje się tłusta, podobnie jak włosy.

Im szybciej poradzisz sobie ze swoim lękiem, tym szybciej poziom kortyzolu wróci do normy, a gruczoły łojowe powrócą do normalnego funkcjonowania. Spróbuj medytacji, spacerów na świeżym powietrzu, ćwiczeń, ośmiu godzin snu i zbilansowanej diety.

Związek złego odżywiania i przetłuszczających się włosów: jakie pokarmy najlepiej wykluczyć z diety

Częste spożywanie niezdrowej żywności przyczynia się do pogorszenia kondycji włosów: szybko mogą się przetłuszczać, wysychać, a nawet wypadać. Powodem szybkiego solenia jest spożywanie dużych ilości rafinowanych węglowodanów i tłuszczów nasyconych, które zwiększają intensywność produkcji sebum. Aby tego uniknąć, musisz zrewidować swoją dietę i zrezygnować z niektórych pokarmów. Jeśli odrzucenie wydaje się ostatecznością, spróbuj rzadziej z nimi gotować.

Oto kategorie produktów, które przyczyniają się do szybkiego lizania włosów:

 • smażone i tłuste potrawy;
 • pikantne i marynowane potrawy;
 • słone potrawy;
 • alkohol;
 • napój gazowany.

A jakie produkty zapobiegają przetłuszczaniu się włosów? Trycholodzy uważają, że produkty zawierające:

 • witaminy B (wzmacnia włosy) i E (normalizuje pracę gruczołów łojowych), na przykład zawarte w czerwonym mięsie, drobiu, rybach, warzywach i owocach;

 • cynk (stymuluje procesy odpornościowe), takie jak płatki owsiane, zboża, rośliny strączkowe i orzechy.

Prawidłowe odżywianie to najprostszy krok do zdrowych włosów. Ale jeśli przyczyną przetłuszczania się włosów nie jest jedzenie, ale choroba dermatologiczna, trudniej będzie poradzić sobie z tym problemem.

włosy przetłuszczające się, szybko przetłuszczające się, szybko przetłuszczające się, bardzo szybko przetłuszczające się, pielęgnacja włosów przetłuszczających się, przetłuszczające się, przetłuszczające się u nasady, przetłuszczające się, przetłuszczające się, szybko przetłuszczające się u nastolatka, tłuste łojotok, łojotok skóry głowy.

Czy choroby dermatologiczne mogą powodować szybkie solenie włosów?

Istnieje kilka chorób dermatologicznych związanych z nadmiernym przetłuszczaniem się włosów. Porozmawiajmy o najczęstszej chorobie, łojotokowym zapaleniu skóry (łojotoku).

Łojotokowe zapalenie skóry jest stanem zapalnym skóry głowy spowodowanym produktami przemiany materii drożdżopodobnego grzyba Malassezia, który powoduje nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych. Stanowi towarzyszy świąd i szereg innych objawów. Łojotok skóry głowy może występować w jednej z trzech postaci [oficjalne źródło] : tłustej, suchej i mieszanej.

Cechy każdego typu :

 1. Nadczynność gruczołów łojowych z tłustym łojotokiem prowadzi do przerzedzenia włosów i dużego łupieżu na tle nadmiernej ich przetłuszczania.
 2. Silny świąd, sucha skóra głowy, łamliwe włosy są charakterystyczne dla suchego łojotoku.
 3. Połączony typ łojotoku łączy objawy pierwszej i drugiej postaci.

Trycholog powinien leczyć tę chorobę. Przebieg przepisanego przez niego leczenia będzie zależał od stadium i postaci łojotokowego zapalenia skóry, a także od cech osobistych pacjenta.

Czy można winić szybkie solenie włosów przez genetyka? Trycholodzy jednogłośnie zgadzają się, że skłonność genetyczna wpływa na przetłuszczające się włosy. Aby to potwierdzić, opracowali nawet specjalny test DNA „Trichology”, który porównuje geny i analizuje genetyczne ryzyko chorób włosów.

Odpowiednia pielęgnacja włosów przetłuszczających się pomoże zapobiegać ich szybkiemu przetłuszczaniu się i zmniejszy negatywne skutki predyspozycji genetycznych.

Jak prawidłowo myć włosy, aby uniknąć przetłuszczania się?

Trycholodzy  zalecają dwukrotne mycie włosów szamponem. Najpierw zmywane są brud i tłuszcz (produkt gruczołów łojowych), a po drugim zastosowaniu lecznicze składniki szamponu zaczynają działać na mieszki włosowe i cebulki.

Lekarz zaleca również po umyciu nałożenie odżywki, balsamu lub maski w celu zniszczenia zasadowego środowiska pozostałości szamponu. Efektem tych zabiegów powinny być dobrze umyte włosy, bez śladu przetłuszczenia na cebulkach. Szampon należy dokładnie zmyć wodą. Włosy należy myć nie częściej niż raz na 2 dni . Jeśli zastosujesz się do powyższych zaleceń, włosy nie będą się elektryzować, szybko się przetłuszczają i można je łatwo rozczesać.

Jeśli jednak nie myjesz włosów często, bez szamponu lub dokładnego spłukiwania, włosy szybko się przetłuszczają.

Omówiliśmy główne przyczyny szybkiego solenia włosów. Dbaj o siebie i uważaj na swoje włosy, aw razie potrzeby zgłoś się do lekarza.

Przeczytaj także o wpływie grupy krwi na charakter osoby i zasadach jej transfuzji.

Prowadzimy również nowy projekt edukacyjny „Samokształcenie kobiet”, w ramach którego spotkamy się z wysoko wykwalifikowanymi lekarzami i zadamy im pytania, które interesują naszych czytelniczek, ale wstydzą się zadać im osobiście. Przeczytaj pierwszy wywiad o 5 najbardziej niewygodnych pytaniach dla ginekologa, na których zależy wszystkim kobietom, ale szkoda je zadawać !

Julia Wisniewski
Julia Wisniewski
Rate author