Jak definiujesz swoje wartości?

Jak zdefiniować swoje wartości

Jednym z kluczy do bardziej świadomego i szczęśliwszego życia jest poznanie i poszanowanie własnych wartości. Określają, kim jest dana osoba i kim chce być. Rozpoznanie i zrozumienie ich jest złożonym i ważnym zadaniem. Ale nauczywszy się tego, każdy będzie mógł podejmować właściwe decyzje i poprawiać swoje życie, czyniąc ich bardziej skutecznymi i szczęśliwymi. Może w tym pomóc moje wskazówki, które obejmują wszystkie cechy procesu – od określenia swoich wartości po zidentyfikowanie ideałów innej osoby.

Jakie są wartości?

Każdy ma własne wartości – ważne, wartościowe, przydatne rzeczy i zasady dla niego. Są to przekonania o tym, jakie są największe błogosławieństwa lub najbardziej znaczące ideały. Nadają sens życiu, pomagają pokonywać trudności, motywują ludzi i kształtują ich zachowanie. Osoba ceniąca dobroć hojnie poświęca czas i środki na pomoc ludziom i zwierzętom. Koneser uczciwości uważa za konieczne mówić prawdę, nie pozwala na kłamstwa.

Wartości są ważne, ponieważ pomagają podejmować decyzje, które mają głęboki wpływ na samopoczucie człowieka, jego zdrowie psychiczne i psychiczne. Żyjąc zgodnie z wartościami, człowiek czuje się lepiej i bardziej skupiony na ważnych sprawach. I odwrotnie, odczuwa niepewność i frustrację, gdy życie nie odpowiada ideałom. Dotyczy to codziennych i globalnych decyzji życiowych.

Jakie są wartości?

Wartości mogą być bardzo różne. To, co uszczęśliwia jedną osobę, może wywołać niepokój lub oderwanie od innych. Jedni cenią sobie ciągłe podróże dookoła świata, inni wolą bezpieczne środowisko – stabilną pracę biurową i dobrze zorganizowane życie rodzinne.

Ogólna klasyfikacja wartości to ich podział na materialne i duchowe. Pierwsza to dobra kupowane za pieniądze, druga to moralność.

Wartości materialne zwykle obejmują materialną niezależność, bogactwo i towarzyszące temu: pragnienie dobrze sytuowanego życia, zakup samochodu, domu, ubrania itp. Korzyści moralne osiągane są na poziomie duchowym, intelektualnym i obejmują następujące odmiany:

 • zdrowie;
 • Piękno;
 • przyjaźń;
 • miłość;
 • rodzina Dzieci;
 • oryginalność;
 • wiedza, umiejętności;
 • profesjonalizm;
 • wzrost kariera;
 • uczciwość;
 • niezależność;
 • szczerosc;
 • niezawodność;
 • pozytywność itp.

Jak zdefiniować swoje wartości

Większość wartości niematerialnych to cechy moralne, które osoba stara się osiągnąć i których chce przestrzegać przez całe życie. Ameryka została zbudowana na wartościach wolności i sprawiedliwości dla wszystkich.

Ludzie uczą się wartości od rodziców, nauczycieli, przyjaciół, społeczeństwa. Dorastając, odrzucają niektóre z tych korzyści na rzecz własnych ideałów. W przeciwnym razie będą żyć zgodnie z zasadami innych ludzi, w wyniku czego życie może wydawać się bez znaczenia i niezadowalające. Wyraźnie ilustruje to cytat Davida Fostera Wallace’a: „Jeśli nie wybierzesz swoich wartości, społeczeństwo, kultura, media narzucą ci swoje wartości”. Dlatego ważne jest, aby każda osoba określiła osobiste wartości, w które zainwestuje czas, energię, zasoby. Oto 7 prostych kroków do ich zrozumienia:

 1. Zrób listę wartości. Najpierw spróbuj zapisać 10 rzeczy, które są dla Ciebie najważniejsze. Jeśli okaże się to trudne, przypomnij sobie czas, kiedy czułeś się naprawdę szczęśliwy, pewny siebie, usatysfakcjonowany: co zrobiłeś, kto tam był, co cię uszczęśliwiło lub wywołało poczucie dumy. To wskaże, co wywołuje pozytywne emocje, nadaje życiu sens. Po wypełnieniu listy podstawowych wartości odłóż ją na bok i wróć rano.
 2. Wybierz najważniejsze rzeczy z listy. Po utworzeniu listy 10 wartości wybierz 3-4 najważniejsze z nich. Jednym ze sposobów jest zapisanie każdego towaru na oddzielnej kartce papieru, a następnie odłożenie na bok mniej znaczących. Grupuj towary z jednej kategorii. Uczenie się, wzrost, rozwój, mądrość łączy temat „wiedzy”.
 3. Priorytet. Umieść dobrodziejstwa na stosie w kolejności od najważniejszych. To jest często najtrudniejsza część. W rezultacie pozostanie jedna najważniejsza wartość. Jeśli okaże się to trudne, spróbuj ocenić je w skali od 1 do 10, a następnie posortuj listę w kolejności. Priorytetyzacja może pomóc zidentyfikować ideały.
 4. Zapisz listę. Po ustaleniu priorytetów listy podstawowych wartości nie umieszczaj jej po prostu w szufladzie i zapomnij o niej. Umieść listę kontrolną w widocznym miejscu, a następnie regularnie sprawdzaj, w jaki sposób Twoje zachowanie i decyzje są zgodne z najwyższymi wartościami. Możesz też użyć obrazków, które przypominają o ideałach – planszy wizualizacji ze zdjęciami lub wygaszacza ekranu w telefonie.
 5. Wyznacz cele na podstawie wartości. Po określeniu podstawowych wartości zamień je w cele. Zastanów się, jakie działania musisz codziennie podejmować, aby żyć według zasad. Umieszczając „zdrowie” na pierwszym miejscu, rozumiesz, że codzienne ćwiczenia i unikanie niezdrowej żywności powinny być priorytetem. A jeśli „przygoda” jest na szczycie, to być może planowanie podróży do Afryki będzie pierwsze.
 6. Popraw listę. Wartości mogą się zmieniać. Podczas gdy niektóre przekonania pozostaną niezmienione przez całe życie, inne mogą stracić na znaczeniu wraz ze zmianą okoliczności życiowych lub z wiekiem. Nawet jeśli świadczenia pozostaną takie same, ich priorytet może się zmienić. Dlatego ustalanie wartości jest zadaniem na całe życie. Musisz do tego wracać, zwłaszcza jeśli z jakiegoś nieznanego powodu nie czujesz się już szczęśliwy. Kiedy zaczynasz swoją karierę, sukces – mierzony wysokimi dochodami, statusem – może stać się najwyższym priorytetem. Ale wraz z nadejściem rodziny życie osobiste może stać się ważniejsze niż praca. Wartości mogą się zmieniać, gdy osiągane są różne cele. Po osiągnięciu pożądanego poziomu dobrobytu finansowego może on zniknąć w tle, a jego miejsce mogą zająć inne priorytety.
 7. Zainspiruj się bliskimi. Wartości mogą być zawarte w bliskich. Pomyśl o nich, aby ujawnić związane z nimi ideały. Lista może zawierać: „mój dziadek za uznanie i miłość”, „moja żona za uczciwość”, „mój kolega za umiejętność słuchania”, „mój przyjaciel za lojalność”.

Jak zdefiniować swoje wartości

Wpływ wartości na życie

Jak powiedział Mahatma Gandhi, czyny człowieka stają się wartościami, a wartości stają się jego przeznaczeniem. Wartości są bardzo ważne, ponieważ stanowią zbiór reguł, wskazówek dotyczących wydarzeń życiowych.

Znajomość podstawowych wartości i ustalanie ich priorytetów pomaga w podejmowaniu właściwych decyzji z pewnością siebie. Jeśli trudno jest wybrać między dwoma możliwymi działaniami, spróbuj sobie wyobrazić, co oznaczają wyniki w kategoriach ideałów – czy będą one kompromisem, czy też wzmocnią je? Staraj się podejmować decyzje, które są zgodne z Twoimi wartościami, a nie działaj przeciwko nim. Wpływa na to, kim jesteś lub chcesz być. Dokonując wyboru pomiędzy dwoma zgodnymi z zasadami działaniami, należy wybrać wyższy priorytet. Decyzje życiowe tak naprawdę określają to, co cenisz najbardziej. Jeśli zdecydowałeś się rozpocząć nowy wpis na blogu zamiast spotykać się z przyjaciółmi, oznacza to, że kreatywność jest ważniejsza niż komunikacja.

Jak zdefiniować swoje wartości

Znajomość swoich wartości to najlepsza droga do samowiedzy, bo wybór najwyższych korzyści ujawnia, kształtuje charakter. Brytyjski psycholog Russ Harris, autor bestsellerowej książki The Happiness Trap, podkreśla: „Wartości są nawet ważniejsze niż cele, ponieważ możesz nie osiągnąć swoich celów, ale zawsze możesz żyć zgodnie ze swoimi wartościami, co jest prawdziwym sukcesem”.

Jak określić wartości innej osoby?

Określenie wartości innej osoby nie jest trudne. Aby to zrobić, wystarczy spojrzeć na jego działania, cele, stosunek do innych, a także zobaczyć jego decyzje w konkretnej sytuacji. Jeśli osoba, która ukończyła studia, chce wrócić do szkoły, ważniejsza jest dla niego edukacja niż praca. Oczywiście przyjaciel, który odwołał randkę z tobą na rzecz randki, ceni przyjaźń mniej niż miłość.

Julia Wisniewski
Julia Wisniewski
Rate author