Jak długo żyje pszczoła: robotnice, trutnie i królowa

Pszczoły to owady pożyteczne dla ludzi o krótkim okresie życia. To, jak długo żyje pszczoła, zależy od wielu czynników. Przez całe swoje krótkie życie pracownicy mają czas na wiele: wychowywanie potomstwa i macicy, zbieranie pyłku i nektaru, wytwarzanie plastrów miodu i napełnianie ich miodem. Doświadczeni pszczelarze nie tylko wiedzą, jak długo żyje pszczoła, ale także z łatwością potrafią przewidzieć wynik zbierania miodu.

Ile lat żyją pszczoły

Długość życia pszczoły zależy od czynników i obowiązków, jakie wykonuje w swojej rodzinie.
Czynniki wpływające na żywotność pszczoły:

 • Podczas produkcji miodu i hojnego zbioru (do 5 kg dziennie), po którym następuje osłabienie kondycji fizycznej i skrócenie żywotności pszczoły.
 • Wychowanie potomstwa. Im więcej trzeba karmić młodych zwierząt, tym krótsze jest życie, jeśli rodzina jest mała, długość życia się wydłuża.
 • Brak jedzenia. Zimą pracownicy nie mają wystarczającej ilości składników odżywczych, aby zapewnić dobry rozwój.
 • Choroby i wirusy.

Długość życia pszczoły miodnej jest związana z czasem urodzenia. Nowe potomstwo wykluwa się kilka razy w roku, co pozwala szybko uzupełnić ula nowymi robotnikami:

 • Lęg letni żyje około miesiąca, przy dobrej łapówce i przy dobrym karmieniu – kilka miesięcy.
 • Lęg wiosenny może żyć do 40 dni. Wynika to z faktu, że w okresie zbierania miodu pracownicy spędzają dużo energii, wyczerpując swój organizm, przez co nie mogą dłużej żyć.
 • Czerw, który pojawił się późną jesienią, pod koniec miodu, z łatwością przetrwa zimno i przetrwa do wiosny. Po długiej zimie nie tracą zdolności do wychowywania nowego potomstwa.

Ważny! Rodzina pszczół obejmuje: ciężko pracownice, królową i trutnie.

Cała rójka uczestniczy w procesie rozmnażania się młodego stada oraz w zbieraniu pyłku, chociaż każda spełnia swoje funkcje:

 • pracownicy – zajęci zbieraniem miodu, sprzątaniem ula, karmieniem i hodowlą młodych zwierząt;
 • drony – zapładniają macicę;
 • macica jest jedyną kobietą z rozwiniętymi funkcjami seksualnymi.

Jeśli rój pszczół stracił samicę, a nowa jeszcze się nie wykluła, zwiększa się żywotność czerwiu. Dzieje się tak tylko w przypadku dzikiego osobnika, ponieważ pszczelarz nie pozwoli na brak płodnej samicy. Jeśli królowa umrze, rój przestaje działać, a ciężko pracujący stają się krzesiwami.

Rośliny miodowe łatwiej tolerują upały niż zimowe mrozy. Na słońcu przebywają w ulu i zajmują się jego naprawą, czekając, aż temperatura powietrza spadnie, aby mogły wylecieć, aby zebrać nektar.

Ciężko pracujący nie żyją długo, ale to, jak długo pszczoły będą żyć latem, a zwłaszcza zimą, zależy od prawidłowego ustawienia ula.

Jak długo żyją pszczoły zimą?

Zimą w zimnych, nieprzygotowanych ulach żywotność pszczół ulega skróceniu. Zimą owad zużywa energię na ogrzewanie, a wiele z nich nie przeżywa do wiosny. Zadaniem pszczelarza jest wcześniejsze przygotowanie do zimowania. Temperatura i wilgotność, zapasy pokarmu są głównymi warunkami utrzymania rójki w okresie zimowym.

Życie pszczoły miodnej po ukąszeniu

Po ukąszeniu przez człowieka pszczoły mogą żyć od dwóch minut do półtora dnia. Oczekiwana długość życia wynika z faktu, że w momencie ukąszenia owad pozostawia żądło w ludzkiej skórze. Żywotność pszczoły po użądleniu zależy od budowy anatomicznej owada. Żądło pszczoły jest połączone z jelitami, odlatując, pozostawia żądło i część narządów wewnętrznych. W takim przypadku owad otrzymuje śmiertelną ranę i ostatecznie umiera.

Jak długo żyje królowa pszczół?

Królowa pszczół lub królowa żyje wystarczająco długo. W silnej rodzinie może mieszkać do 5 lat. Wynika to z kilku czynników:

 • Królowa prowadzi spokojny tryb życia i nie uczestniczy w zbieraniu nektaru.
 • Królowa pszczół żywi się wyłącznie mleczkiem pszczelim, które jest wydzielane przez robotnice. Mleczko pszczele zawiera dużą ilość mikroelementów, które są niezbędne do jej rozmnażania.

Ważny! Jeśli samica składa dużą liczbę jaj, szybko się starzeje i może przeżyć tylko dwa lata.

Od robotnic zależy, jak długo będzie żyła królowa pszczół. Ponieważ ją otaczają, ogrzewają ją zimą, leczą, czyszczą, karmią i chronią.
Ciężko pracujący uważnie monitorują królową: jak wykonuje swoje obowiązki, ile składa jaj. Jeśli nie poradzi sobie ze swoją pracą, zmieniają ją na inną, przygotowaną wcześniej. Po utracie świty przez samicę oczekiwana długość życia ulega skróceniu. Wynika to z faktu, że jest pozbawiona opieki i wysoce odżywczego odżywiania.

Żywotność dronów

Drony odgrywają ważną rolę – zapładniają królową. Nie biorą udziału w zbieraniu miodu i wychowie czerwiu. Nie mogą same znaleźć pożywienia, dlatego biorą pożywienie z zapasów roju.

Drony rodzą się na samym początku lata, innym razem rój pszczół ich nie potrzebuje. Zdolność do rozmnażania pojawia się u nich dwa tygodnie po urodzeniu. Po zapłodnieniu dron ginie. Śmierć może również nastąpić w czasie walki o prawo do posiadania kobiety.

Jeśli dron nie zginął w bitwie lub nie mógł zapłodnić królowej, pozostaje przy pełnym wsparciu całego roju. Bardzo często samica wpływa na życie trutni. Jeśli minął okres zbierania miodu lub królowa nie potrzebuje zapłodnienia, wyrzuca go z gniazda. Poza ulem nie może zdobyć pożywienia i umiera.

Jak długo żyje pszczoła robotnica?

Żywotność roślin miododajnych jest krótka i nie jest to zaskakujące, ponieważ aby zebrać nektar na 1 kg miodu, muszą latać około 3 000 000 kwiatów.
Długość życia pracującej pszczoły zależy od warunków klimatycznych i pory roku urodzenia. W rodzinach dużych i silnych żyją do 35 dni, w słabych – do 25 dni. Dobra, ciepła pogoda wydłuża życie pracowników.

Rośliny miodowe, które nie są zaangażowane w hodowlę młodych zwierząt, mogą żyć do dwóch miesięcy. Wszystko zależy od tego, ile energii poświęcą na pracę.
Długość życia pszczoły robotnicy jest związana z miesiącem urodzenia. Owady, które pojawiły się wiosną, żyją około dwóch miesięcy. Lęg letni, wykluty w okresie zbiorowego zbioru nektaru – około miesiąca. Czerw wiosenno-letni czerpie swoje ciało podczas pracy w ulach i podczas intensywnego zbioru miodu.

Lęg jesienny może żyć dłużej niż sześć miesięcy. Wynika to z faktu, że nie muszą dużo pracować w okresie jesiennym, żerują na przygotowanych stadach i nie zużywają energii na hodowlę czerwiu.

Julia Wisniewski
Julia Wisniewski
Rate author