Jak hodować robaki do łowienia w domu?

Jak hodować robaki do łowienia w domu?

Współcześni rybacy mają dziś do dyspozycji szeroką gamę przynęt. Istnieją zarówno naturalne, jak i sztuczne opcje. Jednak wielu wędkarzy nadal preferuje wypróbowaną i przetestowaną przynętę, która jest z powodzeniem stosowana od wielu lat. Jest to rodzaj przynęty, którą staje się robak. Mieszkańcom wsi nietrudno będzie samodzielnie wykopać przynętę. Ale miejscy rybacy muszą go kupić, chociaż jest inna opcja – niezależna hodowla. Porozmawiajmy bardziej szczegółowo o jego niuansach.

Które robaki są odpowiednie?

Robak to przynęta, którą z radością zje prawie każda ryba. Musisz jednak wiedzieć, że nie wszystkie rodzaje robaków nadają się do przynęty i rozmnażania. Zasadniczo rybacy wykorzystują następujące gatunki takich bezkręgowców.

 • Deszcz. Taki robak jest często nazywany glinianym robakiem. Długość jego ciała wynosi od 3 do 15 centymetrów, ale czasami spotyka się większe okazy. Grubość ciała wynosi 1 cm, żyją do 4 lat, w ciągu dnia są nieaktywne. Są w stanie szybko zregenerować, „odrastając” utracone części ciała. Zbierz je po deszczu, kiedy robaki czołgają się do gleby. Łatwo je rozmnażać: są bezpretensjonalne, jedzą wszystko, prawie nie wymaga opieki. Wadą jest to, że rozmnażają się powoli.
 • Poszukiwacz. Najbardziej opłacalny gatunek do hodowli, ponieważ rozmnaża się z bardzo dużą prędkością. Nie reaguje na zmiany temperatury, może istnieć w zakresie +8-30 stopni. Jeśli temperatura jest niższa, jest zakopana w ziemi. Prawie nie choruje, ale słabo dostosowuje się do zmiany paszy.
 • California czerwony. Robak obornika, sztucznie hodowany. Żyje długo – około 16 lat, szybko się rozmnaża, osiąga dojrzałość 3 miesiące. Zaleca się hodować takie robaki w trzech rodzinach, z których każda będzie miała około tysiąca egzemplarzy. Robak jest kapryśny do wszystkiego: temperatury, jedzenia, wilgoci, kwasowości gleby. Uprawa tego gatunku nie jest łatwa.
 • Dendrobena. To kolejny gatunek hodowlany. Robak jest dość duży i gęsty. Jego głównym plusem jest to, że bezkręgowce mogą żyć w temperaturach do -18 stopni. Wady: krótkie życie, powolna reprodukcja.
 • Mąka. Są to larwy mączlika lub chrząszcza. Dobrze znosi wahania temperatury, ale woli mieszkać w ciepłym miejscu. Wszystkożerny, możesz karmić dowolne składniki.

Odpowiednie warunki

Istnieje kilka podstawowych zasad dotyczących warunków, w których należy trzymać robaki-przynęty. Rozważmy je.

 • Robaki uwielbiają wodę, więc wilgotność gleby powinna wynosić co najmniej 70%. Łatwo to sprawdzić: weź do ręki garść ziemi i ściśnij. Powinna wypłynąć trochę wilgoci.
 • Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę kwasowość: dla większości rodzajów robaków optymalne pH wynosi 6,6-7,5.
 • Pojemnik hodowlany powinien być w połowie wypełniony humusem. Powyżej może już być ziemia, jedzenie i inne elementy.
 • Prawidłowa temperatura do szybkiego rozmnażania to 15-28 stopni Celsjusza. Jeśli wskaźniki spadną, robaki staną się ospałe, przejdą w stan hibernacji.
 • Musisz podlewać glebę co dwa dni, a następnie możesz ją poluzować, aby uzyskać dostęp do powietrza.

Metody układania wiśni

Istnieją tylko dwa sposoby wyhodowania robaków do łowienia w domu: w domku letniskowym lub w mieszkaniu / domu.

Lokalizacja włączona

Idealne rozwiązanie dla osób posiadających domek letniskowy lub prywatny dom. Wybierz zacienione miejsce, na przykład pod dużym drzewem, a następnie wykop dziurę o powierzchni 2 metrów kwadratowych na głębokość około 50 centymetrów. Dolne i boczne części otworu będą musiały być wyłożone obornikiem, a następnie czarną ziemią. Każdy element układany jest w dziesięciocentymetrowej warstwie. Następnie kładzie się główną warstwę. Inaczej jest w przypadku różnych rodzajów robaków, o czym później. Studnię na zimę należy dobrze zamknąć, aby upał nie ustąpił. Użyj desek lub suchych liści.

Ciekawostka: stabilne odczyty temperatury będą utrzymywane w jamie, jednak dżdżownice będą hibernować, zanim zacznie się upał, a łajno pozostanie przytomne. Weź to pod uwagę przy wyborze rodzaju połowów.

W domu

Możesz także hodować robaki przynęty w domu, w tym celu musisz wybrać miejsce bez dużego hałasu i odpowiedniej pojemności. Asortyment jest tutaj świetny: mogą to być wszelkie stare pojemniki, umywalki, niepotrzebne akwaria, plastikowe pudełka – wszystko, co można znaleźć na farmie. Pojemnik musi być dobrze wentylowany: jeśli nie ma naturalnych otworów, wykonaj je wiertarką.

Po przygotowaniu pojemnika należy włożyć do niego ziemię. Niezależnie od składu w glebie powinny znajdować się suche liście, lekko zgniłe rośliny. Pozwól glebie zaparzyć się, a następnie wypuść robaki. Należy je umieścić w rowkach, posypać ziemią. Po 24 godzinach przyjrzyj się zachowaniu bezkręgowców. Pełzające i aktywne robaki to znak, że zrobiłeś wszystko dobrze. Teraz można podać paszę. W miarę mnożenia się „zwierząt domowych” będzie trzeba osiedlać się w różnych pojemnikach. Unikaj zgniatania, jeśli chcesz, aby przynęta nadal się rozmnażała.

Uwaga: dla tych, którzy mieszkają w prywatnym domu z działką, sensowne jest, aby pojemnik był lekko przechylony. Wtedy w jego rogach utworzy się specjalna substancja – wermiszel. To doskonały nawóz doglebowy, a także darmowy.

Cechy hodowli różnych gatunków

Nie wszystkie robaki są takie same: niektóre z nich są bezpretensjonalne dla warunków wzrostu, podczas gdy inne wymagają regularnej opieki. Zapoznajmy się z głównymi cechami i subtelnościami rosnących różnych typów osób.

 • Dżdżownice najczęściej hoduje się w małych drewnianych skrzynkach wyłożonych płótnem. Możesz samodzielnie przygotować podłoże: musisz wziąć prostą glebę, wymieszać z liśćmi, próchnicą, sianem, a następnie zwilżyć. Na powierzchni umieszcza się robaki, powinno ich być około 30. Po kilku miesiącach poszczególne osoby będą rodzić. W ogrodzie można szybko rozmnażać dżdżownice – takie są ich naturalne warunki życia.
 • Robaki Prospector będą najpierw musiały zostać zakupione w sklepie. Można go uprawiać w drewnianych skrzynkach o wysokości około 40 cm, temperatura powietrza wynosi 16-24 stopnie. Gleba składa się z obornika, ziemi, liści, zmielonych skorupek jaj i resztek żywności, aby poprawić jej właściwości. Ważne jest, aby utrzymać ciemność, a co ważniejsze, wilgotność. Konieczne jest podlewanie tylko osiadłą wodą z płytkiej konewki.
 • Kalifornijskie robaki wymagają ostrożnej obsługi i opieki. Zaleca się hodować je w plastikowych skrzynkach wypełnionych podłożem z obornika, siana, ziemi, liści i trocin. Temperatura – 20-22 stopni. Robaki obornika są hodowane przy użyciu tej samej techniki. W ich przypadku można obniżyć temperaturę o kilka stopni.
 • Lepiej jest kupić Dendroben w kokonach, przygotowując wcześniej miejsce do uprawy. Temperatura powinna wynosić co najmniej 20 stopni Celsjusza, wilgotność – 85%. Obecność chemii w podłożu jest niedozwolona. Samo podłoże najlepiej byłoby kupić razem z robakami, ale możesz zrobić własne. Podstawą gleby powinien być torf wysoki lub nisko położony.
 • Mączniki są łatwe w uprawie. Uwielbiają ciepło, optymalna temperatura to 25 stopni. Hodowla odbywa się w plastikowych pudełkach. Na dnie pudełka powinna znajdować się mąka, otręby i inne podobne składniki. Lepiej jest wybrać glebę, która jest pożywna, a nie ciężka. Osobliwością rosnących mączników jest to, że nie larwy, ale chrząszcze są umieszczane w pojemniku. I już składają jajka.

Wielu rybaków wie, że istnieją również zielone robaki. Są to bardzo duże osobniki o długości do 13 centymetrów. Uwielbiają wilgoć, dlatego trzeba ich szukać w pobliżu zbiorników wodnych. Robak jest mobilny, ale ze względu na swój rozmiar małe ryby boją się do niego podpłynąć. Ale dla dużego stanie się prawdziwym przysmakiem.

Jeśli chodzi o zielone robaki, prawie nikt nie hoduje takich osobników. Wyjaśniono to po prostu:

 • taki robak, jeśli to konieczne, można wykopać bezpośrednio na miejscu;
 • jeśli wędkarz złowi małe ryby, zielone osobniki są bezużyteczne;
 • przynęta nie wyróżnia się niczym szczególnym poza rozmiarem, dzięki czemu można ją łatwo wymienić na coś prostszego.

Możesz jednak spróbować je również rozcieńczyć. Warunki będą takie same jak w przypadku deszczu, ale nie można zagwarantować działania i przetrwania przynęty.

Teraz rozważymy kilka innych zasad hodowli i opuszczania. Na pewno przydadzą się początkującym wędkarzom:

 • robaki do uprawy muszą być aktywne: osobniki nie mogą ledwie czołgać się, a nawet spać przez kilka dni;
 • konieczne jest zamknięcie pojemników siatką o drobnych oczkach, w przeciwnym razie osobniki będą się czołgać;
 • gleba jest podlewana tylko płytką konewką, a woda powinna mieć co najmniej 24 stopnie Celsjusza;
 • najlepiej hodować robaki na zapleczu (garaż, piwnica), ponieważ podłoże może nie wydzielać przyjemnych zapachów dla wszystkich;
 • czerwone i dżdżownice można przechowywać w jednym pojemniku;
 • jeśli planujesz wyplenić biohumus, który jest uważany za doskonały nawóz, dla wygody przykryj dno pojemnika siatką;
 • czasami robaki są zdezorientowane i splatają się w kulkę: w takim przypadku należy je natychmiast rozplątać, w przeciwnym razie przynęta zginie.

Co karmić?

W większości robaki są absolutnie bezpretensjonalne w jedzeniu. Ich główną dietą są liście, zgniłe rośliny. Oto lista produktów, które można dobrze zjeść:

 • skórki marchwi, surowe ziemniaki;
 • skórka banana;
 • trawa;
 • nawóz;
 • gęste zupy, płatki zbożowe;
 • skórki chleba;
 • resztki herbaty i kawy;
 • karton;
 • gotowane warzywa.

Spójrzmy teraz na składniki, których nie można włożyć do pojemników:

 • sfermentowane produkty mleczne, ponieważ natychmiast zaczną zwiększać kwasowość;
 • skórki i resztki owoców cytrusowych (z tego samego powodu);
 • jaja, mięso i ich odpady (z wyjątkiem mielonych skorupek dodawanych do podłoża);
 • wszystko jest słone;
 • wszystko w puszkach.

Wybrany rodzaj paszy jest umieszczany w pojemniku, a nawet dwa lub więcej można mieszać, najważniejsze jest, aby za każdym razem robić to samo. Pokarm umieszcza się na powierzchni w dwu centymetrowej warstwie, miesza się z glebą. Następnie monitoruje się tempo, w jakim odpady znikają.

Gdy tylko pasza zostanie przetworzona na próchnicę, możesz rozpocząć ponowne układanie.

Jak hodować robaki do łowienia w domu?

Na koniec przyjrzyjmy się jeszcze kilku zaleceniom żywieniowym:

 • każda żywność musi być dokładnie zmielona za pomocą maszynki do mięsa;
 • nie warto stale zmieniać kanału, ponieważ niektóre rodzaje robaków są trudne do dostosowania do nowych produktów;
 • jedzenie układane jest kilka razy w miesiącu (w gorących pomieszczeniach częstotliwość procesu wzrasta);
 • Mączniki jako jedyne są karmione co dwa dni, ale ilość pożywienia powinna być bardzo mała;
 • musisz uważać na paszę: jeśli regularnie wkładasz dużo, kwasowość gleby zacznie rosnąć;
 • jeśli jedzenie jest suche, zbiera wilgoć – rozważ to przy wyborze jedzenia;
 • chcąc przyspieszyć rozmnażanie się osobników, możesz dodać trochę mleka do gleby;
 • nie używaj świeżego obornika do odżywiania, w przeciwnym razie okazy umrą (składnik musi być podawany przez co najmniej sześć miesięcy i rozcieńczony wodą).
Julia Wisniewski
Julia Wisniewski
Rate author