Jak zrobić kominek w kraju własnymi rękami, zdjęcie

Najłatwiejszym sposobem na zorganizowanie miejsca na ognisko na wsi własnymi rękami jest wybranie zwykłego kręgu gołej ziemi, co ograniczy rozprzestrzenianie się płomienia. W środku kręgu można wykopać mały otwór, który pomoże kontrolować ogień. Ale roślinność wokół zostanie spalona, ​​a pusty, nieestetyczny obszar pozostanie w miejscu pożaru. To rozwiązanie nie jest zbyt bezpieczne, ogień może łatwo rozprzestrzenić się na pobliskie rośliny, krzewy, drzewa, przedmioty – dlatego pożar będzie wymagał stałej opieki i uwagi.

Możesz kupić żeliwny kominek lub inne gotowe rozwiązania lub samemu zrobić kominek z:

 • cegły,
 • kamienie.

Ceglany kominek – instrukcja krok po kroku ze zdjęciem

 1. Kopiemy dziurę o średnicy 1 metra i głębokości 40 cm, w tym celu wbijamy pręt, przywiązujemy do niego linę. Za pomocą tego „kompasu” narysuj na ziemi okrąg drewnianym patyczkiem. Usuwamy ziemię z kręgu, wypełniamy żwir, taranujemy go. Ułóż dolną warstwę cegieł wzdłuż konturu. Podczas układania warstw należy sprawdzić poprawność układania za pomocą poziomicy.
 2. Cegły kładziemy na dnie, aby dobrze przylegały. Cegły mocujemy za pomocą żaroodpornej zaprawy cementowej lub specjalnego kleju.Jak zrobić kominek w kraju własnymi rękami, zdjęcie
 3. Wykonujemy układanie ścian paleniska. Podczas układania ścian cegły układa się tak, aby zachodziły na siebie. Naprawiamy to za pomocą rozwiązania odpornego na ciepło. Dokładnie sprawdź poziom każdej warstwy. Ostatni krąg cegieł powinien wystawać 5-10 cm ponad poziom gruntu.
 4. Jak zrobić kominek w kraju własnymi rękami, zdjęcie
 5. Kominek wychodzimy na jeden dzień, aby roztwór stwardniał, nie zapominając o kilkukrotnym podlaniu konstrukcji wodą.
 6. Na koniec zadbamy o estetykę – otoczymy palenisko kręgiem dobrych kamieni, teren wokół zasypujemy żwirem.Jak zrobić kominek w kraju własnymi rękami, zdjęcie

Miejsce na ognisko wykonane z kamienia

Ciekawą opcją są kamienie, które możesz zebrać sobie w okolicznych lasach, polach, łąkach. Naturalne materiały są piękne i darmowe, co jest niewątpliwie dużym atutem. Będziesz także potrzebował 1-1,5 worka cementu o wadze 25 kg.

Budowa potrwa 2-3 godziny:

 1. Wielkość paleniska określa się w taki sam sposób, jak wielkość ceglanego kominka. Na przykład weźmy okrąg o średnicy 130 cm, wykopujemy dziurę o głębokości 10 cm.
 2. Jak zrobić kominek w kraju własnymi rękami, zdjęcie
 3. Przygotowanie roztworu. Worek o wadze 25 kg pozwala na przygotowanie 12,5 litra gotowego roztworu. Wystarczy wymieszać cement z wodą i piaskiem zgodnie z instrukcją producenta i produkt jest gotowy do użycia.Jak zrobić kominek w kraju własnymi rękami, zdjęcie
 4. Na zewnętrznym kręgu kładziemy grubą warstwę mieszanki betonowej, na nią pierwszą warstwę kamieni. Następnie kładziemy drugą warstwę kamieni z przesunięciem na zewnątrz ok. 5 cm. Ten piec nie ma ścian pionowych, rozszerza się płynnie. Mieszankę betonową kładziemy również pod drugą warstwą kamieni
 5. Jak zrobić kominek w kraju własnymi rękami, zdjęcie
 6. Trzecia warstwa wystaje ponad poziom gruntu. Ta naturalna granica zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia. Kamienie układane są pojedynczo, proces układania trwa 1 godzinę. Po kilku dniach trawa wokół kamieni wyrośnie i pokryje nadmiar betonu.

Jak zrobić kominek w kraju własnymi rękami, zdjęcieJak zrobić kominek w kraju własnymi rękami, zdjęcie

Gotowe palenisko – foto

Jak zrobić kominek w kraju własnymi rękami, zdjęcie

Jak zabezpieczyć palenisko?

Kominek powinien znajdować się w bezpiecznej odległości od domu. W pobliżu nie powinny znajdować się łatwopalne elementy i rośliny. Konieczne jest przestrzeganie odpowiednich odległości od ogrodzenia, sąsiedniego terenu:

 • odległość do budynków musi wynosić co najmniej 4 metry;
 • do ogrodzenia – co najmniej 3 metry;
 • do dużych drzew – co najmniej 3 metry, zawsze istnieje ryzyko, że iskry spowodują zapłon, spalą roślinę.

Budując palenisko ceglane należy wziąć pod uwagę wygodę. Wokół ogniska powinno być dużo wolnej przestrzeni, na której zmieszczą się krzesła, stół, ławka. Dzięki temu każdy uczestnik będzie miał swobodny dostęp do ognia. Lepiej jest zapewnić gościom mobilne miejsca, kierunek wiatru zmienia się szybko, a goście będą chcieli zmienić miejsca, aby dym nie leciał w twarz. Plastikowe krzesła ogrodowe są świetne.

Inne opcje projektowania kominka w kraju – zdjęcia ciekawych pomysłów

Jak zrobić kominek w kraju własnymi rękami, zdjęcieJak zrobić kominek w kraju własnymi rękami, zdjęcieJak zrobić kominek w kraju własnymi rękami, zdjęcie

Ognisko jednoczy, przypomina lata szkolne i beztroskie wakacje. Jeśli chcemy to zorganizować w ogrodzie, musimy stworzyć bezpieczny kominek. Paleniska ogrodowe mogą wyglądać inaczej, ale ich głównym przeznaczeniem jest urozmaicenie i umilenie czasu spędzanego w ogrodzie.

Julia Wisniewski
Julia Wisniewski
Rate author