Jakie rośliny pomogą w zaparciach?

Zdjęcie z: dary-prirody.su

Zaparcia to nie tylko problem defekacji, ale także ból towarzyszący nieskutecznym wizytom w toalecie, ciągłym eksperymentom i poszukiwaniu rozwiązania problemu. Zaparcia często występują, gdy dieta nie jest bogata w pokarmy włókniste i płynne, przy siedzącym lub stresującym trybie życia – jest to podłoże fizjologiczne.

Przyczyna zaparć może mieć również charakter patologiczny – niedrożność, blizny, onkologia. Ponadto niektóre leki, w szczególności silne leki przeciwbólowe, powodują ciężkie zaparcia.

Rośliny są najskuteczniejszym sposobem leczenia zaparć. Nie tylko pomagają zlikwidować problem, ale także działają delikatnie, nie powodując skutków ubocznych, które negatywnie wpływają na zdrowie organizmu.

Aloes

Roślina ta zawiera związki (antraglikozydy), które w zależności od rodzaju mają łagodne lub silne działanie przeczyszczające. Zmniejszają wyciek jonów sodu i wody z jelita do krwi, jednocześnie zwiększając przepływ wody z krwi do jelita, tym samym upłynniając kał. Rezultatem jest łatwiejsze, bezbolesne opróżnianie.

Dla skutecznego leczenia zaparć warto podczas posiłków pić świeżo wyciskany sok owocowy lub warzywny z dodatkiem miąższu aloesu.

Możesz dodać miąższ aloesu do bulionu z kory kruszyny, który zawiera antracyt. Podrażniają zakończenia nerwowe jelita, dzięki czemu nasilają się jego ruchy perystaltyczne, hamowany jest wyciek wody – wszystko to przyczynia się do wydalania kału. Pierwsze efekty stosowania środka przeczyszczającego pojawiają się po 8 godzinach. Dlatego lepiej jest przyjmować go na noc, aby rano nastąpiło łatwe wypróżnienie.

Ostropest plamisty

Jest znana każdemu, kto boryka się z problemami z wątrobą. Regularne stosowanie ostropestu powinno być nawykiem dietetycznym każdego, kto pije alkohol i niezdrowe jedzenie. Jednak spektrum działania ostropestu plamistego jest znacznie szersze, ponieważ prawie połowa z niego składa się z błonnika, który pozytywnie wpływa na układ pokarmowy, eliminuje kolki i zaparcia.

Nawiasem mówiąc, należy przyjmować 2 razy dziennie przed, po lub w trakcie posiłku (ok. 10 g), popijając wodą lub jako przyprawę do potraw. Ostropest plamisty nie posiada charakterystycznego smaku, dlatego z powodzeniem może być stosowany jako dodatek zarówno do dań pikantnych, jak i słodkich. Odwar z ostropestu plamistego z nasionami babki lancetowatej jest cenną mieszanką leczniczą.

Banan

Nasiona babki lancetowatej dostarczają dużą dawkę błonnika i związków śluzowych, wspomagając tym samym pracę jelit, poprawiając ich perystaltykę i likwidując zaparcia.

Śluz zawarty w nasionach to rodzaj błonnika, który pęcznieje w kontakcie z wodą, tworząc żel, który miesza się z strawionymi pokarmami, zmiękcza je i wypycha w kierunku odbytu.

Rabarbar

To silny środek przeczyszczający. Rabarbar jest skuteczniejszy niż siemię lniane, ale bardziej miękki niż senes. Działa ściągająco, chroniąc napięcie mięśni okrężnicy. Szczególnie polecany osobom osłabionym chorobą oraz osobom starszym. Jeśli okrężnica jest bardzo sucha, rabarbar można stosować w połączeniu z lukrecją lub lekkimi środkami przeczyszczającymi, takimi jak babka lancetowa lub nasiona lnu.

Senna

To bardzo silny środek przeczyszczający. Sennę należy stosować z dużą ostrożnością i tylko w ściśle określonych dawkach. Podrażnia wyściółkę jelit i może powodować kolkę, ból, nudności, biegunkę i odwodnienie. Aby zmniejszyć działanie senesu, do wybranej dawki można dodać jedną czwartą ziół, takich jak imbir i koper włoski.

Sennę stosuje się przede wszystkim w przypadkach ciężkich zaparć. Nie należy go jednak stosować w leczeniu zapalenia jelit, ponieważ działa drażniąco. W tym przypadku rabarbar jest bardziej pożądany, ponieważ ma mniej skutków ubocznych. Senny nie należy stosować na hemoroidy i ciążę.

Częste stosowanie silnych środków przeczyszczających, nawet ziołowych, może pogorszyć zaparcia i osłabić pracę jelit. Przewlekłe zaparcia można skuteczniej leczyć za pomocą terapii nawilżającej i łagodnych olejków przeczyszczających, takich jak czopki z olejkiem z rokitnika zwyczajnego.

Rokitnik zwyczajny

To kolejne zioło, które może przynieść korzyści osobom cierpiącym na zaparcia, zwłaszcza tym, którzy nie piją wystarczającej ilości wody. Rokitnik zawiera wszystkie ważne nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym omega-7, o których wiadomo, że pokrywają przewód pokarmowy i nawilżają błony śluzowe, zapewniając zdrowe trawienie i płynniejszy ruch stolca.

W przypadku częstych zaparć lepiej jest używać świec olejowych z rokitnika zwyczajnego. Zaletą tego zabiegu jest to, że czopki są gotowe do użycia – nie trzeba ich rozcieńczać ani dzielić na dawki. Łatwo się topią pod wpływem ciepła ciała, dzięki czemu działają szybciej, jednocześnie lecząc dotkniętą tkankę.

Julia Wisniewski
Julia Wisniewski
Rate author