Lecznicze właściwości soku ziemniaczanego

Zdjęcie z: dary-prirody.su

Frytki, pieczone ziemniaki, frytki, sałatka ziemniaczana – to warzywo można przyrządzić na wiele sposobów. Czy próbowałeś używać go w postaci świeżo wyciśniętego soku?

Dla wielu może być zaskoczeniem, że zwykłe ziemniaki mają wiele imponujących korzyści zdrowotnych. Jednak od dawna sok ziemniaczany jest stosowany jako lekarstwo na wiele chorób – choroby skóry, zaparcia, stany zapalne, a nawet raka. I nie jest to zaskakujące. Ziemniaki są doskonałym źródłem błonnika, witamin A, B, C, węglowodanów, potasu, fosforu, wapnia, manganu i żelaza.

Korzyści zdrowotne

Detoksykacja

Sok ziemniaczany pomaga eliminować toksyny z organizmu, zapobiega licznym problemom zdrowotnym wywołanym infekcjami bakteryjnymi i grzybiczymi oraz pomaga wzmocnić układ odpornościowy. Sok ten jest jednym z najtańszych środków do oczyszczania wątroby i woreczka żółciowego. Japończycy używają go w leczeniu zapalenia wątroby.

Artretyzm

Sok ziemniaczany jest wspaniałym środkiem przeciwzapalnym i może pomóc złagodzić większość rodzajów bólu związanego z obrzękiem, stanem zapalnym i zaczerwienieniem. Oprócz leczenia chorób zapalnych skóry, takich jak zapalenie kątów warg, może być również stosowany jako lekarstwo na zapalenie stawów, dnę, bóle pleców, bóle stawów. Aby wzmocnić działanie lecznicze, wypij przed śniadaniem.

Rak

Ziemniaki zawierają związki chemiczne – glikoalkaloidy, które mają właściwości przeciwnowotworowe. W konsekwencji regularne spożywanie napoju ziemniaczanego zmniejsza ryzyko raka.

Choroba nerek

Pij sok z ziemniaków, aby zapobiec tworzeniu się kamieni wapiennych w drogach moczowych.

Wrzód

Udowodniono naukowo, że ziemniaki zawierają unikalne cząsteczki przeciwbakteryjne, które leczą wrzody i zgagę. Codzienne picie szklanki soku ziemniaczanego działa profilaktycznie, zapobiegając rozwojowi wrzodów żołądka. Działa również jako antybakteryjny napój probiotyczny.

Rwa kulszowa

Rwa kulszowa charakteryzuje się potwornym bólem w dolnej części pleców promieniującym do nóg. Uważa się, że ten naturalny środek jest jednym z najbardziej skutecznych. Sok z ziemniaków zmniejsza podrażnienia nerwowe, co sprzyja bezbolesnym ruchom nóg. Pij pół szklanki surowego soku kilka razy dziennie, aby złagodzić ból.

Dna

Dna to rodzaj zapalenia stawów, który jest spowodowany stanem zapalnym i obrzękiem stawów z powodu odkładania się nadmiaru kwasu moczowego. Sok ziemniaczany, który działa przeciwzapalnie, neutralizuje ten nadmiar w stawach.

Choroby układu krążenia

Dzięki swoim właściwościom przeciwutleniającym i przeciwzapalnym sok ziemniaczany chroni przed zatkanymi tętnicami, a tym samym wspiera zdrowie serca.

Krążenie

Sok ziemniaczany zawiera wystarczającą ilość niacyny, składnika B-kompleksu. Witamina ta nie tylko pomaga zwiększyć poziom energii, ale także zapewnia dostarczanie tlenu i niezbędnych składników odżywczych do różnych narządów organizmu. Pomaga to poprawić krążenie krwi i utrzymać normalne funkcjonowanie całego organizmu.

Poziom cholesterolu

Ziemniaki zawierają niezbędne składniki odżywcze, takie jak błonnik i witaminy A, kompleks B i C, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu w organizmie.

Zaparcie

Ziemniaki zawierają znaczne ilości błonnika, który jest niezwykle korzystny w leczeniu zaparć i oczyszczaniu układu pokarmowego.

Utrata masy ciała

Wiele osób błędnie uważa, że ​​jedzenie ziemniaków prowadzi do przyrostu masy ciała. Jednak badania wykazały, że ziemniaki pomagają schudnąć. Sok ziemniaczany zawiera dużo witaminy C, która pomaga przyspieszyć metabolizm. Badanie przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetów w Arizonie i Kolumbii wykazało, że ziemniaki są spalaczem tłuszczu. Picie soku ziemniaczanego przed posiłkami hamuje wzrost hormonów głodu (greliny i leptyny), co zapobiega przejadaniu się i prowadzi do utraty wagi.

Korzyści dla skóry i włosów

Kątowe zapalenie warg

Jedną z najważniejszych właściwości soku ziemniaczanego jest leczenie kątowego zapalenia warg, ogólnej choroby skóry charakteryzującej się zaczerwienieniem i obrzękiem kącików ust. Wiadomo, że ten naturalny napój jest bardzo skutecznym środkiem przeciwzapalnym, dlatego jego zastosowanie w obszarze objętym stanem zapalnym jamy ustnej natychmiast złagodzi uszkodzenia.

Trądzik

Co najmniej raz dziennie nakładaj dużą ilość zimnego, świeżo wyciśniętego napoju na zmienioną chorobowo skórę.

Oparzenie słoneczne

Podaruj poparzonej słońcu skórę zimnym sokiem. To ją ochłodzi, znacznie zmniejszając gorączkę i ból.

Zmarszczki

Aby zapobiec przedwczesnemu powstawaniu zmarszczek, codziennie nawilżaj twarz sokiem. Takie zabiegi nie tylko wygładzą skórę, ale także nadadzą jej piękny blask.

Kręgi pod oczami i rozjaśnienie skóry

Codziennie nakładaj na powieki waciki zwilżone sokiem przed pójściem spać. Już po kilku tygodniach pożegnasz nieestetyczne cienie pod oczami. Sok ziemniaczany to naturalny środek zmiękczający skórę, a zmieszany z sokiem z cytryny jest doskonałym środkiem rozjaśniającym skórę. Możesz użyć soku z ogórka zamiast soku z cytryny.

Włosy

Sok ziemniaczany zmieszany z aloesem przywróci zdrowy połysk kręconym i suchym włosom. A zamiast odżywki po umyciu (nie spłukiwać) przyciemni siwe włosy.

Julia Wisniewski
Julia Wisniewski
Rate author