Łowienie sumów

Łowienie sumów

Każdy rybak chce wiedzieć, gdzie rozmnażają się sumy. Duża ryba drapieżna żyjąca w wodach słodkich i rzekach Europy cieszy się dużym zainteresowaniem miłośników wędkarstwa: jest trudna do znalezienia, trudna do złowienia, a wrażeń po „polowaniu” nie można zapomnieć. Sum słynie nie tylko z długich wąsów: długość ciała może sięgać 5 metrów, a waga – od średnio 10-25 kilogramów do 400, według informacji przyrodników z przeszłości i sprzed wieków. W wieku 5 lat ryby te osiągają dojrzałość i stają się najbardziej atrakcyjne dla rybaków.

Kiedy i gdzie łowić?

Łowienie sumów to proces wymagający cierpliwości. Najkorzystniejszym na to okresem jest wiosna, kiedy ryby zaczynają przygotowywać się do tarła: gdy tylko temperatura wody wzrośnie do 8-10 ° C, budzone z hibernacji sumy bardzo aktywnie przybierają na wadze. Ich gorliwość i wszystkożerność pozwalają rybakom na stosowanie szerokiej gamy przynęt, jednak sum to trudna ryba, więc nie spodziewaj się, że gryzienie rozpocznie się natychmiast po tym, jak kilka robaków znajdzie się w wodzie.

Największą przyjemność ze złapania właściciela zbiorników można uzyskać po tarle: ryby stają się znacznie bardziej żarłoczne w okresie bezpośrednio po trzech tygodniach tarła majowego, podczas których praktycznie nie jedzą, poświęcając całą swoją energię na wygraną w doborze płciowym.

Siedliskiem sumów są denne doły, które ryby te mogą wybierać do końca życia: w jeziorach znacznie łatwiej je namierzyć niż w rzekach, bo w drugim przypadku mogą one żyć na dużym obszarze – w miejscach, gdzie głębokości się zmieniają.

Rybę tę często można spotkać w pobliżu zapór wodnych, stacji wodnych i obiektów technicznych: jeśli temperatura nie spadnie tam przez cały rok, to sum nie zapadnie w stan hibernacji. Dzięki echosondy bez problemu obliczysz, na jakiej głębokości żyje ryba.

Ze względu na to, że ryba aktywnie poszukuje pożywienia, musi podpłynąć bliżej powierzchni wody: w maju i wrześniu dominuje na nich polowanie w ciągu dnia, bo sum uwielbia czerpać zyski z owadów, żab, które padły do wody, małe gryzonie, kaczuszki i inne pisklęta pływające po rzece …

Łowienie sumów
Łowienie sumów

Wiosną ugryzienie suma jest niestabilne: chociaż ryba po chłodnej pogodzie wypływa do płytkiej wody, aby ogrzać boki, nie oznacza to, że wycieczka zakończy się sukcesem. Aby wypatrywać go od razu po wyjściu ze snu zimowego, trzeba dokładnie wiedzieć, gdzie dokładnie znajdują się jego zimowe nory: trzeba wybrać obszar reliefu o dużych różnicach w głębokości, bo właśnie w takich rejonach spotyka się największą rybę. Mniejsze sumy – do 1 kilograma – żyją w pobliżu zaczepów, zarośli trzcin, gdzie nocą polują na małe zwierzęta.

Łowienie sumów
Łowienie sumów

Pogoda, pora dnia i ilość pożywienia w samym zbiorniku bardzo wpływają na zachowanie sumów w kwietniu i maju, dlatego wiosenne łowienie, które wymaga specjalnego podejścia i dużo cierpliwości, może nie być odpowiednie dla każdego. Wraz ze stopniowym wzrostem temperatury i nagrzewaniem się rzek w miesiącach letnich sum przechodzi na tryb żywienia nocnego: po okresie lęgowym do końca czerwca ryba ta stara się maksymalnie uzupełnić wydatkowaną energię, dlatego w takiej chwili najłatwiej będzie go złapać.

Główną cechą nocnych połowów jest uwzględnienie temperatury wody: najlepszy czas na łowienie sumów to spokojne lipcowe i sierpniowe noce.

Łowienie sumów
Łowienie sumów

W takim okresie ryby można wypatrzeć na głębokości 1,5 metra: ze względu na obfitość pożywienia sum staje się bardzo kapryśny dla swojej ofiary, więc brawurę należy zostawić na później – tylko jasną strategię i zwabienie celu na kilka dni pomogą nie pozostać przy czym. W czasie burzy nie ma złudnej szansy na łatwe złowienie suma: gdy woda staje się mętna, ryby mogą być aktywne przez całą dobę. Głośne bryzgi wody, zamieszanie, ostry wygląd piasku w wodzie – wszystko to wskazuje, że sum poszedł na polowanie.

Łowienie sumów
Łowienie sumów

We wrześniu zachowanie suma praktycznie się nie zmienia: ciepło, które wciąż pozostaje w zbiornikach wystarczy, aby mógł wygodnie żyć. W październiku zaczyna migrować małymi stadami, wracając do swoich zimowych nor i preferując polowania w tym rejonie. Dużym plusem tego okresu jest to, że ryby są wyjątkowo niedyskryminujące w swojej diecie, więc ugryzą każdą przynętę.

Aktywność sumów stopniowo spada w listopadzie. Wraz ze spadkiem temperatury ryba staje się ospała, dlatego w przeciwieństwie do pierwszego jesiennego miesiąca przynęta na nią powinna być jasna i mobilna.

Najlepszy czas na łowienie ryb jesienią to ciepłe dni przy dobrej pogodzie i bezwietrznej pogodzie . Ta ryba widzi bardzo słabo, więc nie ma znaczenia, jak bardzo cień pada na wodę w stosunku do słońca. Jej główną zaletą jest dobry słuch, więc najdelikatniejszy hałas może ją odstraszyć. Wędkowanie warto rozpocząć po godzinie 10 rano: do tego czasu, w przeciwieństwie do innych siedlisk zbiorników, sum nie poluje, bo oczyszcza żołądek.

Łowienie sumów
Łowienie sumów

Sprzęt

Sum to ryba uniwersalna. Odpowiednie są dla niego różnorodne narzędzia wędkarskie, ale sprzęt wędkarski jest uważany za najpopularniejszy wśród rybaków. Ich główną cechą jest jakość. Sprzęt wykonany z tanich i delikatnych materiałów, z dobrym zgryzem, może nie przetrwać jednego sezonu, więc ponieważ naprawdę chcesz złowić duże ryby drapieżne, powinieneś również wybierać je według kalibru, ponieważ waga jednego okazu może przekraczać 10 kilogramów.

Pręt

Najbardziej akceptowalną opcją jest pręt wtykowy. Ponieważ sum jest równie dobrze łowiony zarówno z brzegu, jak iz łodzi, długość wędki może wynosić od 2,7 do 3 metrów.

Wędziska i karpia staną się wiernymi pomocnikami w złowieniu dużych ryb: mocne i niezawodne, powinny być wykonane z włókna szklanego lub metalu, ale nie za ciężkie, bo żeby złapać taką rybę, trzeba mocno walczyć i nie męczyć się.

Łowienie sumów
Łowienie sumów

Wędki kompozytowe nadają się do połowu okoniowców: miękka szczytówka nie tylko ułatwi proces zarzucania przynęty, ale także zmniejszy siłę szarpania suma w wodzie, gdy próbuje wydostać się z pułapki. Wzmocnione, wzmocnione kółeczkami z mocnym blankiem – takie wędki nie pozwolą nawet bardzo dużej rybce zrzucić z haczyka.

Test wędką nie powinien być mniejszy niż 30 gramów – w zależności od używanej przynęty. Do wędkowania spinningowego powinieneś wybrać test od 100 do 150 gramów. Jeśli przynęta jest naturalna, jej waga może osiągnąć 600 gramów.

Cewka

Powinieneś wybrać metalowy kołowrotek, który wytrzyma silne wstrząsy pod wodą. Co to będzie – mnożnik do wędkarstwa morskiego, siłowy czy bezwładnościowy „maszynka do mielenia mięsa”, nie odgrywa on szczególnej roli, bo w tym przypadku wszystko zależy od preferencji wędkarza. Jego ważną cechą jest objętość szpuli, która musi pomieścić co najmniej 200 metrów żyłki.

Łowienie sumów
Łowienie sumów

Żyłka wędkarska

Do łowienia sumów często stosuje się żyłki i warkocze, których zalecana grubość waha się od 0,5 do 1 mm. Siła zrywająca żyłkę musi być większa niż ciężar ryby, którą planuje się złowić, inaczej po prostu pęknie ona aktywną walką – a sum, kpiąco machając wreszcie ogonem, schowa się w otchłani wód z przynętą w pysku.

Haczyki

Otwór pysk suma jest wystarczająco duży, więc haczyk powinien być odpowiednio duży i mocny. Rozmiar przynęty w tym przypadku również odgrywa dużą rolę: przy łowieniu żywą przynętą, której waga nie przekracza 100 gramów, nadają się pojedyncze haczyki o numerach 8, 9 i 10. na haczyku nr 6.

Jeśli ryba jest trofeum, a przynęta na nią jest większa niż standardowa, niektórzy rzemieślnicy używają dwóch haczyków jednocześnie.

Przywiązane do grubej żyłki lub smyczy kevlarowej, której obciążenie zrywające sięga 150 kg, nadają się do sadzenia małych ryb, na które tradycyjnie poluje sum.

Wybór przynęt

Jak wspomniano powyżej, sum jest rybą drapieżną. Przyciąga go zapach ofiary, więc najchętniej gryzie wciąż żywą przynętę, której rozmiary, nawiasem mówiąc, różnią się w zależności od głębokości i stopnia ugryzienia. Jeśli sam w sobie nie jest duży, na haczyku należy posadzić kilka kawałków naraz. Najczęstszą przynętą na tę rybę są pnącza i gnojowce: te pierwsze są obfite w wilgotnej po deszczu glebie, na której rośnie przynajmniej trochę trawy, a drugie bywają bywalcami ogrodów i na glebach przy fermach zwierząt. Ich ruchy wywołują w wodzie wibracje, które przyciągają drapieżnika. Pijawki są w tym przypadku używane w podobny sposób.

Łowienie sumów
Łowienie sumów

Z owadów sum preferuje niedźwiedzie i szarańczę: ta przynęta jest typowa tylko dla niektórych regionów i nie jest łatwa do złapania, ale przyciąga sumy jak magnes.

Zawartość muszli jest również bardzo atrakcyjną przynętą dla sumów, ale jeśli mówimy o przynęcie żywej, to ryba ta najlepiej gryzie płocie, karaś, krąp i kiełb. Ryby o długości do 10-20 cm wyróżniają się dużą aktywnością i witalnością, dzięki czemu mogą spędzać w wodzie kilka godzin, podskakując na haczyku i wabiąc tańcem małe i średnie sumy. Oprócz ryb, żaby, raki i małe ptactwo wodne są również często używane jako przysmaki dla sumów.

Łowienie sumów
Łowienie sumów

Król zbiorników ma wspaniały węch, więc przynętę trzeba złowić w jego własnym zbiorniku – aby sum był pewniejszy w zaciągnięciu się na haczyk. Alternatywnie drapieżnika można zwabić do mięsa, wątróbki drobiowej, podrobów drobiowych i kalmarów. Jeśli zdecydowano się na przynętę syntetyczną, sumy przyciągają jasne, duże woblery, które mogą nurkować na różnych głębokościach.

Łowienie sumów
Łowienie sumów

Silikonowe przynęty i przynęty spinningowe również skutecznie wabią ryby dzięki aktywnym ruchom w wodzie: wędkarz może bezpiecznie eksperymentować ze stylem przynęty i głębokością, na której przebywa jego cel.

Zanęta i przynęta

Karmienie sumów to trudny proces, który wymaga tyle samo cierpliwości, co łowienie ryb, ale znacznie zwiększa szanse na dobry połów. W nieznanym akwenie takie działania będą szczególnie przydatne – ułatwi to obliczenie na jakiej głębokości iw jakim konkretnym miejscu żyje pożądana ryba. Przyzwyczajony do mięsa raków, mięczaków i drobnych ryb drapieżnik często poluje właśnie w miejscach, w których żyją te zwierzęta.

Aktywna zanęta uspokoi czujność suma, jeśli zostanie przeprowadzona w odpowiednich miejscach – tam, gdzie pojawia się najczęściej. Driftwood zalane na dużych głębokościach, trzcinowe zarośla, wejścia i wyjścia z dołów, głębokie wody – w tych miejscach ryba spędza większość czasu, dlatego z pewnością należy ją tu karmić. Jako surowiec do przynęty konieczne jest użycie tego, co będzie podstawą przynęty, dodając tam również substancje niezbędne do zachowania integralności smakołyków sumowych. Konsystencja i zapach to ważne cechy mieszanki.

Do karmienia sumów można użyć anyżu, czosnku jako przynęty do przynęty, a krew zwierząt posłuży jako doskonały środek smakowy, który aktywnie wabi drapieżne ryby. Opadając na głębokość, smakołyk może się rozpadać, dlatego do utrzymania wszystkich składników razem używa się żelatyny, gęstego ciasta, namoczonego płatków owsianych, gliny lub mielonych krakersów. Aby nadać wagę, do przynęty miesza się małe kamyki, pokruszony kamień, piasek, ziemię. Wszystko to przechodzi przez siekacz lub maszynkę do mielenia mięsa, mieszane i formowane w apetyczne, gęste kawałki.

Jako przynętę możesz używać tych samych składników, ale przyciągać ryby w określony obszar na kilka dni. Po przyzwyczajeniu się do zdobywania pokarmu we właściwym miejscu dla rybaka, sum odruchowo popłynie tam w poszukiwaniu zdobyczy.

Opis metod połowu

W przypadku sumów odpowiednia jest szeroka gama metod połowu. Spośród nich jest kilka głównych.

Na przynęcie

Sumy łowi się na wędkę w płytkich rzekach o raczej powolnym nurcie, w basenach przybrzeżnych oraz na obszarach, gdzie inne rodzaje połowów nie mają zastosowania ze względu na to, że mogą być uciążliwe dla wędkarza, a nawet odstraszyć zdobycz. Spławik i ciężarek muszą się przesuwać i utrzymywać przynętę ze sznurkiem.

Giga

Sum spinningowy to jeden z najpopularniejszych rodzajów wędkarstwa. Często jig jest używany na bardzo głębokich wodach, gdzie można pływać łodzią motorową i nie odstraszyć wszystkich żywych stworzeń. Na głębokości 5 metrów ryba nie boi się już łodzi na powierzchni, dlatego długość rzutu powinna sięgać 20-30 metrów od miejsca postojowego. Od razu trzeba wypatrywać miejsca na płyciznach, w którym można by poprowadzić rybę w przypadku silnego oporu.

Najważniejsze to wyciągnąć suma z dna tak, aby lekko ogłuszony dużą ilością tlenu w wodach powierzchniowych był bardziej giętki i łatwiejszy do wciągnięcia do łodzi.

Gdy sum znajdzie się na powierzchni, trzeba go chwycić rękami za żuchwę – oczywiście w grubych rękawiczkach, aby nie zranić się w rzędy ostrych, małych zębów.

Popularną metodą spinningową jest trolling sumów. Podczas trollingu należy wziąć pod uwagę model woblera, jego wagę, prąd oraz trasy prowadzenia ryby, która po zauważeniu przynęty będzie próbowała dogonić „zranioną rybę”.

Na kwok

Najciekawszą rzeczą jest złowienie suma kwokiem. Aby zwabić rybę, stosuje się specjalne urządzenie, na które składa się polerowana drewniana rączka, nóż i naszywka. Jeden z wędkarzy powinien okresowo zadziwiać powierzchnię wody w odstępach 10-20 sekund, imitując w ten sposób rechot żaby, co jest bardzo atrakcyjne dla sumów. Drugi wędkarz steruje przynętą, opuszczoną na głębokość 5-7 metrów. Nie można od razu zaciąć ryby, trzeba trochę poczekać, w przeciwnym razie istnieje duże prawdopodobieństwo agresywnej walki.

 

Na donku

Zasadniczo na osioł łapie się małego suma, ponieważ sprzęt jest zainstalowany w miejscu, w którym mieszkają młode. Nie oznacza to jednak wcale, że nie da się w ten sposób złowić dużych ryb. Oprócz samego osła, na który składają się linki, ładunek w postaci dużego kamienia oplecionego linami roślinnymi, smycz, karabinek i haczyk z żywą przynętą, można również użyć wędki. Można użyć najbardziej różnorodnej przynęty, zależy to od jej wielkości, jaki połów otrzymają rybacy na końcu.

Sztuczki wędkarskie

Tajemnice łowienia sumów przekazywane są od jednego doświadczonego wędkarza do drugiego. Rzadko można wydać sumowe szlaki czy zimowiska, bo ryby są cenne, a złapanie olbrzyma z jeziora to prawdziwy zaszczyt i przyjemność. Jest jednak kilka rzeczy, które początkujący powinien wziąć pod uwagę.

Aby złowić naprawdę dużego suma, trzeba dobrać nie tylko odpowiednią głębokość, ale także odpowiednią przynętę: szczury wodne, żaby, sączy się krwią ptasie wnętrzności – to wszystko to przysmak dla tej ryby.

Leniwy z natury może zignorować przynętę znajdującą się na dnie w ciągu dnia, ponieważ pływa na średniej głębokości, goniąc małe rybki. Oznacza to, że musisz wziąć pod uwagę nie tylko rozmiar przynęty, ale także warunki pogodowe i relief zbiornika.

Jeśli sum przestanie dziobać po dłuższym czasie, należy użyć innej przynęty, zmienić kolor przynęty syntetycznej lub karmić suma przez kilka dni.

Julia Wisniewski
Julia Wisniewski
Rate author