Moc przebaczenia. Jak sprawić, by rodzina była silna i szczęśliwa?

Myślę, że nie pomylę się, jeśli powiem, że każdy marzy o szczęściu. I każda dziewczyna i kobieta pyta się: „ Jak stać się szczęśliwym, ale nie tylko zadowolony, ale zadowolony z człowiekiem, z jedyną i ukochaną osobą . A jeśli taki człowiek, z którym marzysz o budowaniu swojego życia, został już znaleziony, z jakiegoś powodu, z czasem roszczenia, urazy i niedomówienia zaczynają gromadzić się w życiu rodzinnym. Często kobieta zaczyna mieć wątpliwości, jak bardzo jest szczęśliwa i co zrobić, aby stać się szczęśliwą, utrzymać rodzinę, zachować miłość w rodzinie i związkach, które w pierwszych latach przyniosły tyle radości i szczęścia? Jak rozwiązać pojawiające się problemy rodzinne i nieporozumienia? Jak sprawić, by rodzina była silna i szczęśliwa?

Powiem jedno, że zanim zaczniesz szukać odpowiedzi na te pytania, musisz najpierw zrozumieć, że wszystkie zmiany zachodzą przede wszystkim w samym człowieku, a dopiero potem, jak odbicie w lustrze, zachodzą w życiu zewnętrznym. Ale gdzie zaczynasz? Jak zacząć zmieniać siebie i rehabilitować te relacje, które są Ci nadal bliskie? Zacznij od przebaczenia i przepracuj programy dla rodziców. W tym artykule porozmawiamy o mocy przebaczenia. Oraz o wypracowanie scenariuszy rodzicielskiej, przeczytaj artykuł „Jak pracować poprzez programy generycznych .

Żadna zmiana nie jest możliwa bez przebaczenia. Zarówno u siebie, jak iu innych ludzi zmiana świadomości i postrzegania świata oraz mojego własnego zachowania rozpoczęła się dopiero po szczerym przebaczeniu i akceptacji. Poprawa i zmiany w relacji z mężem zaczęły następować dopiero po opracowaniu programów i przekonań dla dzieci. Aby jednak zacząć zdawać sobie sprawę z błędu tych programów, musisz najpierw wybaczyć – wybaczyć i odpuścić wszystko, co nagromadziło się przez lata. Nie możesz być szczęśliwy bez przebaczenia. Bez regularnego przebaczania trudno będzie zachować miłość, a ponadto uczynić rodzinę naprawdę silną.

Każdy z nas musi wybaczyć ojcu lub pierwszemu mężczyźnie albo wybaczyć i odpuścić nieprzyjemne wspomnienia z nieudanego małżeństwa, wybaczyć mężowi nieuniknione błędy, które popełnił, a nawet teraz popełnia, jak każda inna normalna osoba. Błędy w taki sam sposób, jak my sami mylimy się. Ale w sobie nie zawsze jesteśmy gotowi to zobaczyć i zaakceptować, ale w drugim człowieku zawsze widzimy i nigdy nie zapominamy mu o tym opowiedzieć, czasem nawet kilkadziesiąt razy dziennie. Ale aby zachować miłość i zachować rodzinę, należy przede wszystkim wybaczyć i puścić negatywne wspomnienia oraz przestać lgnąć do przeszłości, dawno zepsutej obrazy. A jeśli zastanawiasz się, jak stać się szczęśliwym, to tym bardziej, Przede wszystkim musisz ćwiczyć przebaczanie przez kilka miesięcy z rzędu. Najpierw wybacz swoim rodzicom, potem wybacz sobie, wybacz swojemu partnerowi, a potem wszystkim innym, od dzieciństwa do prawdziwego życia.

Dopiero po wielu dniach z rzędu, ze łzami i wewnętrznym protestem, wybaczyłem i wybaczyłem żalom życia i żalom wobec małżonka, dopiero potem mogłem rozsądniej i spokojniej spojrzeć na nasz związek z nim i na własne zachowanie w naszej rodzinie. … I dopiero po przebaczeniu znalazłem odpowiedzi na pytanie, jak stać się szczęśliwym i jak zachować rodzinę, która zawsze była mi droga. Mogłem spokojnie i jakby z zewnątrz zobaczyć siebie w tym prawdziwym świetle, w którym nigdy wcześniej siebie nie widziałem, i zobaczyć swoje, nie zawsze piękne, zachowanie. Dopiero po kilku dniach z rzędu mogłem wybaczyć mężowi, a potem żale z dzieciństwa do ojca, zupełnie inna wizja świata i mnie w nim zaczęła mi się otwierać, drzwi do nowego, szczęśliwego i już świadomego życia zostały otwarte. I nie uwierzysz dopiero po przebaczeniu zdałem sobie sprawę, że osiągnięcie szczęścia jest o wiele łatwiejsze niż się wydaje! Koniecznie przeczytaj artykuł“Jak być szczęśliwym? Doceniaj i kochaj siebie! ”

Jak miło jest czuć szczęście i zadowolenie z siebie i swojego życia. A jak miło jest żyć tak, jak chcesz! Jak miło jest świadomie tworzyć i budować swoje życie i relacje z partnerem. Nie wtedy, gdy jesteś burzliwy i okresowo rzucany na ostre brzegi życia, ale kiedy zrozumiesz, że wszystko, co dzieje się w Twoim życiu, ma swoje źródło w programach dla dzieci i obrazie tego, jak kobieta „powinna” się zachowywać, zarejestrowanym w młodym wieku. Programy te powstały nieświadomie, kopiując i naśladując matkę lub babcię, ale to, czy byli szczęśliwi w swojej rodzinie, to wielkie pytanie! I to pytanie jest raczej retoryczne, z jednoznaczną odpowiedzią – nie, nie zawsze. Nasza mama nie zawsze jest drogą, na którą można spojrzeć i którą warto naśladować. Ale w dzieciństwie jeszcze tego nie rozumiemy i automatycznie rejestrujemy jej zachowanie i jej scenariusz życiowy. Możesz przeczytać o rozwoju programów rodzicielskich, o zmianie skryptów rodzicielskich w książce„Co szczęśliwe kobiety milczą na temat, czyli jak zrobić człowiek wysiąść z kanapy .

A w wieku dorosłym nie możemy zrozumieć, dlaczego tak się dzieje z nami, ponieważ wszystko zaczęło się tak dobrze, a teraz minęło kilka lat, a nasza rodzina i mężczyzna, którego poślubiliśmy, przestali nam się podobać. I cokolwiek robimy, wszystko idzie jak na marne iz każdym rokiem jest coraz gorzej. I nie rozumiemy już, jak utrzymywać związek, jak zachować miłość w związku i jak sprawić, by życie rodzinne było szczęśliwe i radosne? I narasta coraz więcej skarg i nieporozumień. Coraz bardziej denerwujemy się w nim tym i owym, a jednak tym. I to denerwujące, że zaczyna nam tak bardzo przypominać naszego ojca. A także dlatego, że nie rozumie naszych potrzeb i pragnień, nie może tworzyć i układać naszego życia tak, jak zawsze marzyliśmy z nim na początku naszej znajomości. I wszystko jest tak, jak tego nie chcemy.

Z biegiem czasu zaczynamy rozumieć, że „wszystko musimy zrobić sami i wszystko zależy od nas, ale on nie wydaje się widzieć, wydaje się, że nie rozumie, nie chce dorosnąć i brać odpowiedzialności”. – I to wszystko się kumuluje, to wszystko kumuluje się latami i dziesięcioleciami, a
związek męża z żoną z roku na rok coraz bardziej przypomina relację między dwoma walczącymi państwami. Ktoś jest ciągle w stanie wojny; ktoś wprowadza kary i ograniczenia; ktoś przyjmuje postawę neutralności i obojętności; a ktoś ciągle narzeka i stara się znaleźć wsparcie z krajów silniejszych i bardziej rozwiniętych.

Wszystko to trwa, gromadzi się iz czasem zaczyna przypominać śnieżkę, która toczy się i zbiera śnieg pod własnym ciężarem. Ta bryła staje się duża i przerażająca i nic nie może jej powstrzymać. Odsuwa się i miażdży wszystko na swojej drodze. I już ani uczucia partnera, ani uczucia naszych dzieci nie mogą powstrzymać nas przed tą niekończącą się i wieczną walką i poszukiwaniem „kto ma rację – kto się myli”. – Nikt, nikt, oprócz jedynej osoby na świecie. Nikt nie może zapobiec tej śnieżnej kuli, na którą składają się urazy, złość, agresja, ból i rozczarowanie – tylko my sami. Tylko my sami możemy zatrzymać i rozpuścić w sobie wszystko, co pielęgnowaliśmy i pielęgnowaliśmy takim pragnieniem i miłością przez te wszystkie lata.Tylko my sami możemy wybaczyć i odpuścić, tylko my sami możemy rozpuścić w sobie wszystkie urazy i gorycz rozczarowań i zacząć żyć nowym, jaśniejszym i bardziej świadomym życiem. Tylko my sami możemy zrozumieć i wziąć odpowiedzialność za wszystko, co przydarza się nam i w naszym życiu. Tylko my możemy zrozumieć, że jeśli zdarzają się zdarzenia, to znaczy, że do czegoś ich potrzebujemy, ale to, jak z nich korzystamy i co się w rezultacie dzieje, zależy tylko od nas.

Jeśli masz normalnego, odpowiedniego i pokojowego męża, wszystko inne jest kwestią czasu i wewnętrznego wzrostu i rozwoju. A przede wszystkim nasz wzrost, kobieta. Kobieta jest bowiem z natury mądrzejsza, bardziej tolerancyjna, zdolna do strategicznego myślenia i patrzenia w przyszłość. A jeśli kobieta ma dość mądrości, siły i cierpliwości, jeśli może wybaczyć, wybaczyć i zapomnieć o błędach i niedociągnięciach swojego partnera, to taka rodzina jest skazana na szczęście, dobre samopoczucie i dobrobyt. Jeśli kobieta może zrozumieć, że mężczyzna miał po prostu pecha, ponieważ miał urodzić się mężczyzną, a zatem nie tak elastyczny i mądry jak ona :), taka kobieta będzie mogła sama być szczęśliwa i będzie mogła dać szczęście swojej rodzinie – mężowi i dzieciom … Przeczytaj o tym w artykule „Jak stać się kobiecą” lub“Problemy rodzinne, skąd wyrastają nogi?”

Po wypracowaniu i zmianie programów i przekonań czułem się tak, jakbym się odrodził i urodził szczęśliwą kobietą! Dowiedziałem się, jak być szczęśliwym! I to szczęście nie przychodzi jak grom z jasnego nieba, nie spada na ciebie „nagle i nieoczekiwanie”. To szczęście nie jest przypadkowe i wygrane na loterii. To szczęście nie polega na tym, że masz „po prostu szczęście ze swoim mężem”. Na szczęście trzeba zapracować i włożyć w to trochę wysiłku, czasu, refleksji, cierpliwości, odrzucenia błędnych przekonań i wiele, wiele więcej. A potem przychodzi tak zwane „szczęście, cud i szczęście”. Są one naprawdę obecne w naszym życiu i są obecne w życiu wielu ludzi sukcesu. Oto tylko kilku z nas myśli, ale co poprzedziło to „szczęście” i „cud”?

Co jest podstawą tego rodzinnego szczęścia i harmonii, tak rzadkich w dzisiejszych czasach? Ale jeśli tak się stanie, to z zaskoczeniem patrzymy na takie rodziny i nie możemy uwierzyć w rzeczywistość tego, co się dzieje. A jednak są takie rodziny, a mąż i żona w takiej rodzinie szczerze i czule kochają się i szanują. Więc co jest podstawą tej miłości, czułości i harmonii? Co jest podstawą silnej i przyjaznej rodziny? Jak stworzyć tak silną i przyjazną rodzinę?

Najważniejszą rzeczą, którą musisz zrozumieć na pierwszym i wszystkich kolejnych etapach, jest zrozumienie, że jeśli po prostu czytasz i masz nadzieję na cud jak poprzednio, ale jednocześnie nie chcesz codziennie pracować, zmieniać i przekształcać się, twoje czytanie pozostanie czytaniem amatorskim. Chociaż jest to możliwe i wzbudzi w tobie pewien udział w pragnieniu szczęścia i przekonaniu, że zasługujesz na to, to szczęście i że twoje szczęście zależy tylko od ciebie i od nikogo innego.

W każdym razie, jeśli chcesz być szczęśliwy i chcesz żyć z cudownym, silnym i pewnym siebie, opiekuńczym i delikatnym, kochającym i odnoszącym sukcesy człowiekiem, powinieneś zrozumieć, że będziesz musiał najpierw zmienić siebie i zmienić swoje przekonania i postawy wobec życia i wobec mężczyzn ogólnie. Potem w Twoim życiu zaczną dziać się długo wyczekiwane cuda, a Twoje najskrytsze marzenia i pragnienia się spełnią.

Trzeba zrozumieć, dopóki nie odpuścimy starego, nie otrzymamy nowego. Dopóki nie rozluźnimy
mocno zaciśniętej pięści i nie uwolnimy tego, co z takim wysiłkiem powstrzymujemy, nigdy nie możemy zgarnąć i wziąć czegoś innego, o wiele bardziej użytecznego i świeższego.

Ćwiczenie: zapisz w osobnym notatniku lub zapisz wszystko, co dzieje się w danej chwili w twoim związku z małżonkiem. Jeśli nie jesteś żonaty, pamiętaj o swoim poprzednim związku i zapisz scenariusz, w którym się rozwinął i jak się zakończył.

Pisz, pisz jak najwięcej i szczegółowo. Zapisz wszystko, co Cię obraża. Jeśli ciągle mu coś wyrzucasz i oskarżasz, pamiętaj o wydarzeniach z minionych lat – napisz wszystko. Otwórz się i wylej urazę i gorycz nagromadzone przez lata. Teraz zamknij notatnik i odłóż go gdzieś na kilka dni lub tygodni. Wszystko będzie zależało od tego, kiedy sam zechcesz ponownie go przeczytać i wprowadzić nowe wpisy. Po zapisaniu wszystkich skarg i rozczarowań, usiądź, zamknij oczy i zacznij przypominać sobie wszystko, co się wydarzyło, co spowodowało, że poczułeś urazę z nową energią. Pamiętaj i pamiętaj o wszystkich scenach i błędach swojego mężczyzny, które są dla ciebie nieprzyjemne, a jednocześnie nie zapominaj, kiedy będziesz żyć od nowa, powiedz sobie: „Z miłością i wdzięcznością wybaczam ci, mój mężu i przyjmuję cię takim, jakim jesteś”.

Jeśli jesteś naprawdę bardzo obrażony i zgorzkniały, najprawdopodobniej od pierwszego, a nawet drugiego razu nie odniesiesz sukcesu. Agresja i oburzenie zagotują się w twojej duszy: „Jak to jest, że ja, ja, wszyscy tak dobrzy i poprawni, muszę wybaczać temu złoczyńcy, złemu człowiekowi itd.” – nie martw się, jesteś człowiekiem i masz normalną ludzką reakcję. To, że kupujesz takie książki, że starasz się coś naprawić i ulepszyć w swoim życiu, mówi samo za siebie. A ponieważ masz takie pragnienie, ponieważ chcesz coś zmienić i przekształcić, to na pewno odniesiesz sukces.

Jedną urazę do męża, z którym od dawna nie chciałam się rozstać, przechodziłam dziesiątki razy, a naprawdę wybaczenie zajęło mi około dwóch lat! I to jest jedno wykroczenie !! A ile z tych „krzywd” kumuluje się w nas przez długie lata wspólnego życia?Teraz naprawdę nie mogę sobie nawet przypomnieć, dlaczego tak naprawdę byłem przez niego tak urażony? Oczywiście pamiętam to wydarzenie, ale teraz nie rozumiem, dlaczego tak martwiłem się tak nieistotną okazją ?! Ale zanim pomyślałem, że obrażanie się i zbieranie, przechowywanie i okresowe przypominanie sobie i wylewanie na siebie żalów, manipulowanie nimi – to wszystko jest takie „piękne i romantyczne”. Czułam się jak bohaterka-ofiara, która „znosi i całkowicie oddaje się temu niewdzięcznemu stworzeniu”. Wydawało mi się, że im bardziej kogoś wyrzucam, tym bardziej będzie sobie wyrzucał wyrzuty i będzie starał się w każdy możliwy sposób naprawić swoją winę. Jednocześnie właściwie nie widziałem i nie rozumiałem, jak to wszystko jest nudne, zabawne i dziecinne. Jak daleko to wszystko jest od prawdziwego szczęścia i prawdziwej harmonii w rodzinie.

Dlatego jeśli dzisiaj nie możesz poświęcić co najmniej 20 minut na wybaczenie mężowi, zrób to przez 5 minut lub 2 minuty. Albo po prostu powiedz raz, przedstawiając męża stojącego przed tobą: „Przebaczam ci z miłością i wdzięcznością i przyjmuję cię takim, jakim jesteś. Kocham cię, kocham cię i wybaczam ci. ”

Kontynuuj praktykowanie przebaczania każdego dnia, najlepiej wieczorem, kiedy jesteś zrelaksowany i jesteś w stanie skoncentrować swoje myśli. Nie przegap żadnego dnia, a już po tygodniu zaczniesz się zastanawiać nad zmianami i wydarzeniami, które zachodzą w Twoim życiu, o których wcześniej mogłeś tylko pomarzyć. Do widzenia i znowu do widzenia. A kiedy już trochę się oczyścisz i będziesz mógł wybaczyć swojemu partnerowi, zacznij prosić go o wybaczenie. Tak, tak, wyobraź sobie go przed sobą w ten sam sposób i proś go o przebaczenie: „Proszę Cię o przebaczenie. Proszę, wybacz mi moje negatywne myśli, emocje i zachowanie, na które pozwoliłem wobec Ciebie ”.

Nikt jeszcze nie wymyślił potężniejszego narzędzia do szczęśliwego i spokojnego życia niż przebaczenie i akceptacja wszystkiego takim, jakie jest. To przebaczenie, to przebaczenie napełnia cię radością i pragnieniem życia. Daje jasne kolory nie tylko twojej percepcji, ale całemu światu wokół ciebie.

Nie ma potrzeby oszczędzać i nosić przez lata ciężaru wspomnień, dawnych pretensji, nieporozumień i pewnego rodzaju rozczarowań. Wszystko przemija i już dawno minęło. Ale teraz życie toczy się dalej, a twoje prawdziwe szczęście zależy od tego, jak je postrzegasz. Twoje szczęście i szczęście Twojej rodziny i osób wokół Ciebie.

Pomyśl sam, albo zagrasz rolę wiecznie obrażonej, zdenerwowanej, rozczarowanej i nieszczęśliwej osoby, a tym samym nękasz i drażnisz ludzi wokół siebie. A może rozkwitniesz i będziesz się radować, promieniować i lśnić jasnym światłem słonecznym, zdolnością do życia i akceptowania tego życia w całej jego różnorodności oraz dawania sobie i innym radości, niedbalstwa i światła? Zastanów się, kim chciałbyś się stać? Wiecznie niezadowolona i zajęta matroną z wieloma problemami, czy mądra, pogodna i pogodna, kochająca i ukochana kobieta?

Pomyśl, kim naprawdę chciałbyś się stać? A jeśli twój wybór dotyczy szczęścia i radości, pracuj, pracuj nad przebaczeniem i akceptacją. Nie gromadź wszystkich skarg i wspomnień. Nie powinieneś koncentrować się na tym, że ktoś powiedział ci coś nie tak lub zrobił coś złego. Wszystko to już zostało zrobione i nie można tego cofnąć. Ale to, co dzieje się teraz w twoim życiu, zależy całkowicie tylko od ciebie i od twojej zdolności do szczęśliwego i spokojnego życia.

Tylko od Ciebie zależy, czy potrafisz wybaczyć i wymazać ciężar wspomnień, który miażdży i nie pozwala Ci swobodnie i swobodnie oddychać pełną piersią. I odrzuć raz na zawsze te wszystkie negatywne myśli i strach, a zamiast tego ciesz się radością i spokojem. W końcu możesz bez końca siedzieć i sortować w głowie żale z minionych dni, ale czy stajesz się z tego szczęśliwszy? Czy to sprawia, że ​​jesteś bardziej pewny siebie i bardziej harmonijny? Czy to sprawia, że ​​jesteś szczęśliwszy i bardziej skuteczny? W końcu to, na czym koncentrujesz swoje myśli, nabiera w naszym życiu wielkiej i potężnej siły. A jeśli skoncentrujesz myśli tylko na negatywach, to negatywne przyciągniesz i zobaczysz w swoim życiu. Jeśli w końcu możesz wybaczyć i odpuścić, wtedy naprawdę odnajdziesz prawdziwą wolność. Wolność niezależnie od wydarzeń zewnętrznych lub okoliczności zewnętrznych. Wolność niezależna od innych ludzi. Zyskasz tę wolność, kiedy będziesz mógł dokonać własnego wyboru, a ten wybór da ci prawdziwą satysfakcję i spokój. Wtedy poczujesz, czym jest szczęście, czym jest prawdziwe, prawdziwe szczęście bez ładunku zmartwień, bez ładunku wspomnień i powściągliwych uraz i rozczarowań. Ty, jakby w nowy sposób, spojrzysz na swój świat i zobaczysz to, czego wcześniej po prostu nie zauważyłeś. Zaczniesz chodzić wolniej i więcej słyszeć oraz cieszyć się śpiewem ptaków i promieniami słońca. Zrozumiesz, że jesteś szczęśliwy i że twoje szczęście zależy tylko od ciebie – i od nikogo innego. kiedy możesz dokonać własnego wyboru, a wybór ten da ci prawdziwą satysfakcję i spokój ducha. Wtedy poczujesz, czym jest szczęście, czym jest prawdziwe, prawdziwe szczęście bez ładunku zmartwień, bez ładunku wspomnień, powściągliwych uraz i rozczarowań. Ty, jakby w nowy sposób, spojrzysz na swój świat i zobaczysz coś, czego wcześniej po prostu nie zauważyłeś. Zaczniesz chodzić wolniej i więcej słyszeć oraz cieszyć się śpiewem ptaków i promieniami słońca. Zrozumiesz, że jesteś szczęśliwy i że twoje szczęście zależy tylko od ciebie – i od nikogo innego. kiedy możesz dokonać własnego wyboru, a wybór ten da ci prawdziwą satysfakcję i spokój ducha. Wtedy poczujesz, czym jest szczęście, czym jest prawdziwe, prawdziwe szczęście bez ładunku zmartwień, bez ładunku wspomnień, powściągliwych uraz i rozczarowań. Ty, jakby w nowy sposób, spojrzysz na swój świat i zobaczysz to, czego wcześniej po prostu nie zauważyłeś. Zaczniesz chodzić wolniej i więcej słyszeć oraz cieszyć się śpiewem ptaków i promieniami słońca. Zrozumiesz, że jesteś szczęśliwy i że twoje szczęście zależy tylko od ciebie – i od nikogo innego. że wcześniej po prostu nie zauważyli. Zaczniesz chodzić wolniej i więcej słyszeć oraz cieszyć się śpiewem ptaków i promieniami słońca. Zrozumiesz, że jesteś szczęśliwy i że twoje szczęście zależy tylko od ciebie – i od nikogo innego. że wcześniej po prostu tego nie zauważyli. Zaczniesz chodzić wolniej i więcej słyszeć oraz cieszyć się śpiewem ptaków i promieniami słońca. Zrozumiesz, że jesteś szczęśliwy i że twoje szczęście zależy tylko od ciebie – i od nikogo innego.

Przebaczenie, przebaczenie i znowu przebaczenie. Moc przebaczenia jest niezastąpiona, a bez przebaczenia nigdy nie możesz być naprawdę szczęśliwy i radosny.

Możliwość wybaczania i odpuszczania to wielka umiejętność i tylko ona pozwoli ci naprawdę cieszyć się życiem w każdej chwili swojego istnienia.

Pamiętaj !!!: przed zaśnięciem poświęć pięć do dziesięciu minut i pożegnaj się z małżonkiem. PrzedstawiamyOn i wszystkie te żale, które zgromadziliście przez lata, powiedzcie: „Z miłością i wdzięcznością przebaczam wam i przyjmuję was takimi, jakimi jesteście”.

Po kilku miesiącach przebaczania zacznij przebaczać sobie i proś współmałżonka o wybaczenie: „Z miłością i wdzięcznością wybaczam sobie i akceptuję siebie takim, jakim jestem. Z miłością i wdzięcznością wybaczę mojemu małżonkowi przebaczenie za wszystkie moje negatywne myśli, zachowanie i czyny wobec niego. Z miłością i wdzięcznością wybacza mi i akceptuje to, kim jestem ”.

Wszystkie ćwiczenia na przebaczenie są bardzo dobrze opisane w książce A. Sviyasha „Rozsądny świat. Jak żyć bez zbędnych problemów ”. Gdybym zapytał mnie, która z książek może naprawdę zmienić życie człowieka, na pierwszym miejscu postawiłbym „Rozsądny świat”.

Julia Wisniewski
Julia Wisniewski
Rate author