Myślenie abstrakcyjne w psychologii: co to jest, przykłady z życia, wyjaśnienie prostymi słowami, formy

myślenie abstrakcyjne

Ponadto rozumowanie może być prawdziwe i fałszywe. Prawdziwe pozwalają nam spojrzeć na rzeczywisty obraz iz reguły nie mają subiektywnej oceny tego, co się wydarzyło. A to ostatnie staje się błędne w przypadku, gdy dana osoba wykazuje zainteresowanie tym tematem i zaczyna polegać na osobistych preferencjach i poglądach, a nie na tym, co naprawdę się dzieje.

Wnioskowanie

Jest formułowany przy użyciu 2 lub więcej orzeczeń. Oznacza to, że w rzeczywistości jest to bardziej złożona kwestia. Zawiera przesłankę (wstępne rozumowanie), wniosek i ostatnią część. A wszystko to w sposób logiczny, oto przykład: „Wszystkie kobiety są piękne. Masza jest przedstawicielką płci żeńskiej. Więc jest piękna ”. Na podstawie dwóch wiadomości stworzyliśmy nową hipotezę.

Pojęcie

Jest to myśl, która przekazuje uogólnioną właściwość różnych obiektów. Ich cechy mogą być dowolne. Ale warunkiem wstępnym jest ich podobieństwo. W końcu tylko w ten sposób można je połączyć w jedną kategorię.

Opiszę słowo takie jak „samochód”. Może to być samochód osobowy, ciężarówka, hatchback. Wszystkie samochody mają różne kolory, funkcje i kształty. Ale obecność kół, siedzeń, silnika pozwala nam nazwać wszystkie opcje jednym słowem.

Ludzie uczą się tej umiejętności od najmłodszych lat. Kiedy matka mówi dziecku „pies”, od razu wyobraża sobie szczekające zwierzę z czterema nogami, uszami i ogonem. Ale występują w różnych rasach, kolorach i tak dalej. Ale jednoczące cechy umożliwiają przypisanie tej koncepcji wszystkich psów.

Przykłady abstrakcyjnego myślenia

Być może jednymi z najjaśniejszych są dokładne dziedziny naukowe: matematyka, chemia, geometria, fizyka. Takie refleksje nazywane są dla nich fundamentalnymi. Naukowcy nie widzą i nie czują liczb, cyfr i pierwiastków chemicznych jako takich, ale potrafią z nimi operować: obliczać, mierzyć, łączyć.

Albo weźmy pojęcie „życia”. Co to jest? Wielu filozofów szukało odpowiedzi na to pytanie. W istocie jest to istnienie ciała, w którym umieszczona jest świadomość. Ale nadal nie możemy jasno powiedzieć o tej koncepcji.

Ten pogląd pojawia się również wtedy, gdy człowiek myśli o przyszłości. Nigdy nie dowiemy się na pewno, co stanie się z nami jutro, za miesiąc czy za rok. Ale mamy tendencję do tworzenia planów, marzeń lub wyznaczania celów i dążymy do ich osiągnięcia. Aktywność życiowa człowieka ma określony kierunek. Trudno nam zmienić niektóre rzeczy, ale takie myślenie pomaga nam opracować strategię i podążać w kierunku tego, co chcemy. Innymi słowy, ta rzeczywistość jeszcze nie istnieje, ale staramy się zrobić wszystko, aby była zgodna z naszymi wyobrażeniami.

Nie można nie wspomnieć o takiej właściwości jak idealizacja. Wiele osób wyobraża sobie rzeczywistość i żyjące w niej jednostki jako idealne. Znanym stereotypem jest oczekiwanie na „księcia”.

Warto przytoczyć przykłady fałszywych sądów. Pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, są relacje. Niektóre reprezentantki mówią z przekonaniem, że wszyscy faceci są źli.

Ale ten wniosek opiera się wyłącznie na subiektywnej opinii. Jeśli dziewczyna miała pecha ze swoim wybranym, a on ją obraził lub oszukał, nie oznacza to, że wszyscy tacy są. Ale w tym przypadku mówi się o mężczyznach jako o specyficznej kategorii z własnymi cechami, a zatem cechy, które jeden z nich ma, są przypisywane wszystkim.

Istnieje wiele takich przykładów, ale wszystkie one dowodzą, że abstrakcyjne myślenie ma ogromne znaczenie w naszym codziennym procesie myślowym. Oczywiście każda osoba manifestuje to inaczej i zawsze będzie coś do rozwinięcia. A jeśli nie wiesz, od czego zacząć, pomogę ci zrobić pierwsze kroki w samodoskonaleniu, w tym celu wystarczy zapisać się na moją osobistą konsultację 

Po co rozwijać te umiejętności

Ten typ zaczyna się u dziecka od najmłodszych lat. W dzieciństwie każde dziecko uwielbiało fantazjować i marzyć, wyobrażając sobie coś, co raczej się nie wydarzy. To jest samo myślenie, kiedy odrywaliśmy się od rzeczywistości.

Zadać pytanie

W szkole ta umiejętność przyczyniła się do studiowania konkretnych dziedzin nauki (ta sama geometria). Na uniwersytecie umiejętność była również przydatna przy rozwiązywaniu wielu abstrakcyjnych problemów. Wreszcie w pracy rozdzielamy obowiązki, grupujemy je według określonych kryteriów, radzimy sobie z trudnościami, a nawet często znajdujemy między nimi jakiś związek. Robimy to samo, gdy myślimy o sensie własnego życia.

Istnieje kilka sfer, w których ta właściwość odgrywa główną rolę. To jest filozofia, pisanie i psychologia. Na plus możemy marzyć, planować przyszłość, rozmawiać o religii, żartować. A lista jest nieskończona.

Ten rodzaj myślenia pozwala nam pozostać inteligentnymi i inteligentnymi. Widzimy to, czego formalnie nie ma, i wiemy, jak badać zjawiska rzeczywistości. Dlatego trudno przecenić znaczenie tej poprawy – w ten sposób zwiększamy inteligencję, osiągamy sukcesy zarówno w pracy, jak iw życiu osobistym i stosujemy do tego proste metody.

Rozwój

Oto kilka ćwiczeń, które pomogą Ci poprawić swoje umiejętności. Ale w różnym wieku mogą się zmieniać, więc rozważymy je osobno.

U dzieci

W tym okresie takie myślenie postępuje automatycznie. Ale to od rodziców zależy stworzenie korzystniejszych warunków. Wskazane jest rozpoczęcie treningu od pierwszych lat życia dziecka, ponieważ w tym czasie jego mózg dopiero zaczyna się formować i rosnąć. Głównym celem na tym etapie jest maksymalne poszerzenie horyzontów.

Oto, co możesz w tym celu zrobić:

  1. Rozprowadź farbę na kawałku papieru, aby zrobić plamę. Zrób zdjęcie z dzieckiem. Daj mu trochę wyobraźni i pozwól mu wyrazić swój pomysł.
  2. Wymyślcie razem słowa lub imiona. Na przykład weź ilustrację i nadaj jej niezwykłe tytuły. Może to być wszystko: przyroda, flora i fauna.
  3. Występuj w kinie domowym. Wspólnie z dzieckiem twórz kostiumy z improwizowanych rzeczy i różnych rekwizytów, organizuj próby, improwizuj. Teatr cieni jest również dość skuteczny.

Równolegle rozwiązuj łamigłówki, wszelkiego rodzaju łamigłówki. Naucz swoje dziecko zasad gry w szachy lub warcaby, zbierz mozaikę. Najprawdopodobniej pierwsze kroki w tej sprawie nie będą łatwe, ale w przyszłości proces myślowy będzie postępował znacznie szybciej.

U dorosłych

W tym przypadku myślenie abstrakcyjno-logiczne poprawia się w bardziej skomplikowany sposób niż w dzieciństwie. Ale to jest nadal możliwe. Powodem jest to, że ta umiejętność została już ukształtowana, a wiedza jest znacznie trudniejsza do zrozumienia. Ale możesz wykonywać ćwiczenia, aby zwiększyć swój poziom kreatywności:

  1. Połóż się wygodnie i zamknij oczy. Twoim zadaniem jest jasne i szczegółowe reprezentowanie wszystkich osób, z którymi komunikowałeś się w tym dniu. Przejrzyj w swojej głowie, co mieli na sobie, ich głos, gesty i mimikę. Jednocześnie pomyśl o swoich uczuciach i doznaniach otrzymanych podczas komunikacji.
  2. Teraz zacznij wyobrażać sobie różne emocje: smutek, szczęście, niepokój, empatię. Jednocześnie nie nadawaj im określonego przedmiotu, ale stwórz wyimaginowany obraz dla każdego stanu.
  3. Następnie wymyśl sylwetki niematerialnych zjawisk lub terminów. Obserwuj własne skojarzenia, obserwuj pojawiające się symbole.

Ponadto możesz rysować, rozwiązywać wszystkie te same zagadki lub czytać literaturę tematyczną.

Wynik

Za pomocą abstrakcyjnego sposobu myślenia osoba jest w stanie znaleźć rozwiązanie w każdych okolicznościach. Proces ten pozwala ci szukać czegoś nowego, być kreatywnym, odkrywać swój potencjał, marzyć. W życiu codziennym płyną korzyści: możemy szybko dostosować się do zmieniających się warunków, znaleźć wspólny język z ludźmi o różnym temperamencie i charakterze. W końcu dokładne informacje nie zawsze w tym pomagają.

Julia Wisniewski
Julia Wisniewski
Rate author